Beyaz Eşyalarda ÖTV Kalktı

Hükumetten beyaz eşya ve müjde. Resmi Gazete’de yayınlanan genelgeyle “Beyaz Eşyalarda ÖTV vergileri 30 Nisana kadar kaldırıldı”. Yine bazı mobilya ürünlerinde ise %8’e indirildi.

Bakanlar Kurulunun aldığı karar ive Resmi Gazete’de yayınlanan genelge ile beyaz eşyalardan alınan ÖTV oranını 30 Nisana kadar sıfırladı. Yine mobilyalarda uygulanan %18’lik vergi oranı 30 Nisana kadar%8’e düşürdü. Ayırca yatlarda alınan %8’lik oranı ise kaldırıldı.

İçerikler

Beyaz Eşyalarda ÖTV Oranı Yüzde 8’e İndirildi

Buna göre buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli süpürge, kurutma makineleri, meyve sıkacakları ve presleri, klima, derin dondurucu, gaz ile çalışan ısıtma cihazları ve elektrikli ev aletlerine uygulana %6.7 ÖTV tutarı 30 Nisan’a kadar sıfırlandı. 2000 liralık bir bulaşık makinesi, yeni ÖTV indirimiyle beraber yaklaşık 1866 liraya düşecek.

Mobilyalarda ki KDV Oranı Yüzde 8’e İndirildi

Mobilya alımlarında uygulanan %18’lik KDV oranı ise yine 30 Nisana kadar %8’e indirildi. Döner koltuk ve sandalyeler, yatak haline getirilebilen kanepe mobilyalar, büro mobilyaları, mutfakta ve yatak odalarında kullanılan ahşap mobilyalar ile plastik maddeden yapılan mobilyalara uygulanan KDV oranı %8’e düşürüldü. Yine 200 liralık bir döner sandalye yeni KDV indirimiyle beraber ortalama 20 lira indirime girip 180 liraya düşecektir. Gerçekleşen mobilya KDV indirimi ile beraber mobilya fiyatlarında genel %10 fiyat düşüşü olacağı ve iç pazarın ise %30 canlanacağı belirtildi.

Otomobillere ÖTV İndirimi Yok

ÖTV’de en çok beklenen karar ise otomobillerdi. Ancak Resmi Gazete’de yayınlanan genelge de otomobillere ÖTV indirimi uygulanmadı. Şu an için 1600 CC’ye kadar olan araçlarda % 45, 1600-2000 arası olan araçlarda % 90 ve onun üzerinde olan araçlarda da %145 ÖTV uygulanmaktadır.

Lüks Deniz Araçlarında ÖTV Kaldırıldı

ÖTV oranı tamamen kaldırılan ve en çok tartışılan indirimlerden biri de yat, kotra, tekne, gezinti gemileri oldu. Şimdiye kadar bu ürünlerden alınan %8’lik, yayınlanan yeni genelgeyle beraber tamamen ortadan kaldırıldı.

Konut İnşaat Projelerinde ki KDV indirimleri

Son olarak konut inşaat projelerinde metrekaresi 1000 lira ve 2000 lira olan konutların tesliminde ödenen KDV oranı ise %18’den %10 süresiz indirildi. Ayrıca lüks konut inşaatları için uygulanan %18’lik KDV oranı 30 Nisana kadar %8’e indirildi.