BBVA Türkiyedeki HSBC Bankasına Talip

Geçen yıl Garanti Bankasının büyük hissedarlarından birini alarak ortağı olan BBVA Türkiyedeki HSBC Bankasına Talip olduğunu açıkladı. Bu haberin garanti hisselerinde olumlu etkisi yansıyabileceği konuşuluyor.

Garanti Bankası’nın büyük ortağı İspanyol bankacılık devi BBVA’nın satışa çıkarılan HSBC Türkiye’ye talip olduğu iddia edildi.

Hbs Turkiye BBVA
Hbs Turkiye BBVA

CNNExpansion adlı internet sitesinin haberine göre, BBVA’nın global franchise’lardan sorumlu kıdemli yöneticisi Vicente Rodero, Mexico City’deki yıllık toplantıda, “HSBC’nin Türkiye ve Brezilya’daki operasyonlarına baktık. Kolay anlaşmalar olmayacak. Durumu değerlendireceğiz ve fırsat olursa harekete geçeceğiz” dedi.

BBVA’nın Madrid’deki sözcüsü bu bilgiyi teyit etmezken; bankanın HSBC operasyonlarıyla ilgilenip ilgilenmeyeceğine dair soruya, bütün fırsatlara bakmanın bankanın görevi olduğunu söyleyerek cevap verdi.

DİĞER TALİPLER KİMLER?

HSBC, maliyetleri düşürmek ve yavaşlayan performansı yeniden canlandırabilmek için Türkiye ve Brezilya’daki operasyonlarını satacağını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.
Konuyla ilgili Reuters’ta 29 Mayıs’ta yer alan haberde, HSBC’nin Türkiye birimi için Hollanda merkezli ING Group, Bahreyn merkezli Arab Banking Corporation (ABC) ve Fransa merkezli BNP Paribas’ın bağlayıcı olmayan teklif verdiği yer almıştı.
BBVA Türkiye’de kontrol hissesine sahip olduğu Garanti Bankası ile faaliyet gösterirken; Brezilya’da ise bir birimi bulunmuyor.

Bir Cevap Yazın