BBDK’dan İnternet Alışverişlerinde Kredi Kartı Açıklaması

Bir kaç gündür hem basından hem de televizyon kanallarından yapılan haberlerde kredi kartlarının internet alışverişlerine kapatılacağı ve kullanıcıların isteği doğrultusunda açılacağı haberleri dolaşmaya başladı. Konuyla ilgili son noktayı Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu koydu.

Haberler Asılsız Çıktı

İnternet ortamından yapılan alışverişlerde kart sahiplerinin mağdur olduğu, kart bilgilerinin kopyalandığı ve kart sahibinin bilgisi olmadan kullanıldığı, bu yüzdendir ki hükumetin kredi kartlarını online alışverişlere kapatılması yönünde bir karar alacağı açıklandı. Habere göre 17 Ağustos 2019 yılına kadar tüm kredi kartları internetten alışverişlere kapatılacak. Yine dolaşan haberlerde, sanal bu ortamda kullanmak isteyenlerin bankaların müşteri temsilciliklerini arayarak açtırabilecekleri belirtildi.

BBDK, Böyle Bir Karar Alınmadığını Açıkladı

Ancak dolaşan bu haberlere en son noktayı Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu koydu ve bir açıklamada bulundu. Açıklamada, kredi kartlarının 17 Ağustos 2019 yılına kadar sanal ortamlara kapatılacağı şeklinde haberlerin doğruyu yansıtmadığı ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulunun böyle bir karar almadığını bildirdi. Kurul,  16 Şubat 2019 yılında alınan kararla tüm kredi kartlarını sanal alışverişlere açılma zorunluluğu getirildiği ve alışverişlere açık olacağı ve ancak kart sahiplerinin talepleri doğrultusunda kredi kartlarının sanal ortamlarda ki alışverişlere kapatılabileceği bildirildi.

Kesinlikle Sanal Kart Kullanın

Kredisorgulama.com olarak bizlerde kredi kartlarıyla online ortamlarda alışveriş yapan okuyucularımıza ısrarla sanal kart kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Maalesef internet ortamında kredi kartları kolaylıkla kopyalanabilmekte veya bankalardan aradıklarının iddia eden dolandırıcılar, kart numarası, şifre, CVV kodu bilgilerini alarak kart sahipleri adına internetten alışveriş yapıp, kart sahiplerini zor duruma düşürmektedirler. Sanal kart ile yapacağınız alışverişlerde, alışveriş yapacağınız tutar kadar kartınıza yükleme yapabilir ve alışveriş sonrası sanal kart bilgileri ele geçirilse bile kart limitini kullandığınız için alışveriş yapılamayacaktır. Her alışveriş öncesi bu işlemi tekrarlamak zorundasınız. Bunun için ya bankanızın müşteri temsilcisiyle görüşebilir veya internet, mobil bankacılık sistemini kullanarak kartınıza limit belirleyebilirsiniz.