Baz Puan Nedir?

İçerikler

Finans Dünyası Niçin Baz Puan Kullanır?

Baz puan terimini mutlaka duymuşsunuzdur. Özellikle Merkez Bankasının faiz oranlarında ki artış ve azalışlarında ”Merkez Bankası faiz oranları 50 baz puan düşürdü veya 25 baz puan artırdı” açıklamalarını duymuşsunuzdur. Peki tam olarak baz puan nedir?

Baz Puan Nedir?

Baz Puan, faiz oranlarında ki değişimi ifade eden terimdir. Veya başka bir ifadeyle faiz oranlarında ki artış ve azalışların daha rahat hesaplanması ve anlaşılması için uygulanan ekonomik terimdir. Faiz oranlarında ki değişim oranlarında ki noktadan sonra gelen 4.haneye denk gelen terimdir. Mesela 0.0001 oranında ki faiz değişimi 1 baz olarak hesaplanır. Yüzdelerde ki değişimleri incelediğimizde de diyelim ki Merkez Bankası faiz oranlarını 65.25’den 66.25’e yükselttiğinde 100 baz puanlık bir artışın olduğu veya faiz oranlarını 66.25’den 65.25’e düşürdüğünde 100 baz puan azaldığı ifade edilir. Faiz oranlarında ki %1 dilimlik değişiklik 100 baz puan olarak değerlendirilir. Buçuklu ifadelerde ise 150 baz puanı olarak değerlendirilir. ( 60.25’den 61.75’lik artış 150 baz puan artış gibi)

Baz Puan Kullanmanın Faydaları

Baz puan, uluslararası finans kuruluşlarında BAS olarak yani Badan Pusat Statistik olarak bilinir. Finans piyasalarında ki artış ve azalışlar baz puan olarak ifade edilir. Böylece hem sağlam hem de akılda kalıcı bir ifade olmuş olmakta ve karışıklığı önlemiş olmaktadır. Baz puanın kullanılmasının diğer bir nedeni ise aynı oranda ki artış ve azalışların farklı rakamlara tekamül etmesidir. Diyelim ki 200 TL’nin %10 artışı 20 TL tutarken 220 TL toplam para oluşurken %10’luk azalış da ise 18 TL tutacak ve 198 TL olacaktır. Baz kullanıldığında bu farklı rakamlar ortaya çıkmayıp aynı oranda ki artış ve azalışlar yine sabit rakama çıkmaktadır. Baz puanı daha iyi anlayabilmek için yüzdelerde ki artışın hangi baz puanlarına denk geleceğini aşağıda ki tabloya bakarak anlayabilirsiniz.