Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor

Bankalar kredi imkanlarını insanlara sunarken elbette ki, insan ihtiyaçlarını baz almaktadır. Bu sayede hem bankalar, hem de insanlar karşılıklı olarak ihtiyaçlarını gidermiş olmaktadır. Her ne kadar olumlu bir durum gibi görünse de, kredilerin bazı durumlarda insanlarda yarattığı birçok olumsuz durum da var olmaktadır.

Krediler konusunda en büyük sorunlar geri ödemelerinde yaşanmaktadır. Geri ödemesi yapılmayan krediler, bankalar ve kişiler arasında çeşitli hukuki sorunlar yaratmaktadır. Kredi çekilirken özellikle kefil olma ya da bir başkasının yerine kredi çekme gibi durumlar da olmaktadır. Kişiler bir başkasına kefil olabildiği gibi, aralarında yakınlık olan kişilerin yerine de kredi çekmekten kendini alıkoyamamaktadır. Ancak bunun sonucunda da ‘başkasının adına kredi çektim ödemiyor‘ gibi şikâyetler ortaya çıkmaktadır. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir ki, başkasının yerine çektiğiniz kredi durumlarında, adı geçen kişi krediyi ödemiyorsa, borç her şekilde sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Bu gibi durumlarda bankalar, yerine kredi çektiğiniz kişi ile ilgilenmemektedir. Banka ile doğrudan ilişkisi olan ve kredinin altına imza atan kişi, borcu ödemekle yükümlüdür. Aynı durum kefil olma durumu için de geçerlidir. Kefil olduğunuz kişi borcu hiçbir şekilde ödeme yollarına gitmiyorsa, bu durumda bankalar ilgili kişi olarak size yönelmektedir.

Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için öncelikle, bankacılık zihniyetini doğru kavramak ve mantıklı düşünmek gerekir. İstediğiniz kadar yakın olsun, krediyi geri ödeyecek gücü ve geliri olmadığına inandığınız kişilerin adına kredi çekmemeye çalışın. Bu durumlarda bankaların, yasal takip süreçlerine kadar varan sorunlarıyla uğraşması gereken kişiler de siz olmaktasınız. O yüzden her şekilde bankalardan kredi çekerken, mantıklı hareket etmeye gayret edin. Başkasının adına çektiğiniz kredilerde, bankaların olası geri ödememe durumlarında sadece sizi ilgili kişi olarak seçeceğini de unutmayın.

Bir Cevap Yazın