Başkasının Adına Kredi Çekilir mi?

Gelişen teknoloji insanların daha rahat hareket etmesine ve yaşamasına olanak tanımıştır. Bunlardan biri de bankacılık üzerine olan işlemlerin artık çok kısa sürede halledilmesi tüketicinin de oldukça işine gelmekte. Bu konuya hitaben özellikle’de herhangi bir şubeye gitmeden sadece akıllı telefonlardan, bilgisayardan veya tabletlerden çok rahat bir şekilde şubesiz kredi kartı başvurusu yapabilme fırsatını insanlara tanımaktadır. Her ne kadar böyle kolay bir işlem sunulsa da bankalar tarafından halen bu tür hizmetlere yeteri kadar güvenlik sağlanamaması ve her gelenin rahatlıkla kredi çekebilmesi oldukça sıkıntılı bir evreyi de beraberinde getirmektedir. Şubesiz bankacılıkta yeteri kadar güvenliğin alınması birçok harika koşulları da kendiliğinden getirebilir, fakat bankaların bu konu hakkında ne denli bir çalışmayı ileriki tarihlerde uygulaması da aşikar bir konu.

BAŞKASININ ADINA KREDİ ÇEKEREK KENDİ HESAPLARINA AKTARMA

Günümüzde birçok dolandırıcılığın olduğu özellikle de son zamanlarda kredi, kredi kartı ve benzeri bankacılık alanlarına yönelik yapılan işlemlerde insanların mağdur olduğu görülmektedir. Bundan ötürü bir kişinin bir başka kişinin adına kredi çekme ihtimali yüksek olduğu gibi, mağdur olan kişinin de borca tabi tutulması kaçınılmaz bir durum olmakta. Bu durum yasal çerçevelerce şubelerden yapılamamaktadır, fakat bir kimse bir başkasının adına kredi çekme işlemlerini telefon bankacılığı üzerinden hiçbir kimlik sorgusu yapılmaksızın rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir.

BU TÜR KONULARDA BANKA HİÇ BİR SORUMLULUĞU ALMAMAKTADIR

Bu durumda konu illaki şube veya şubesiz bankacılık üzerinden kredi çekmek ile ilgili değil, bir kişinin bir başkasının adına kredi çekmesi üzerine odaklanmalıdır. Belirli olan kanunlar çerçevesinde geçen bilgiler bir kişinin normal şartlarda bir başkasının adına kredi çekmesi kesinlikle kabul edilmemekte beraber Türk yasalarınca da, banka yasalarınca da mümkün değildir. Bankaların her ne kadar bu tür durumlar için gerekli güvenliği alması kabul edilse de, bu tür sorunlar çerçevesinde banka hiçbir şeyi kabul etmeyerek tamamen kredinin kimin üzerine çekildiğine bakmaktadır.

Bu durumda sadece kendi adınıza kredi çekebileceğiniz gibi, bir başkasının adına kredi çekme talebinde bulunmanız hem kabul edilemez hem de bir suç orantısı teşkil etmektedir. Bu nedenle kimlik fotokopisi ve diğer özel kimlik belgelerinizi olduğu evrakları dağıtmayarak elinizde gizli tutup bu sorunlara maruz kalmamak için mücadele edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın