Bankanız Provizyon Vermedi Hatası | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek?

Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek?

Genellikle internet ortamında yapılan alışverişlerde ”Bankanız Provizyon Vermedi” hatası ve uyarısı almışsınızdır. İşte bu yazımızda da Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek? Ve provizyona neden olan hallerden bahsedeceğiz.

Provizyon Nedir?

Öncelikle provizyon ön onay anlamına geldiğini belirtelim. Yapılan alışverişin bir nevi güvenlik taramasından geçtiğini düşünebiliriz. Şöyle ki kartın çalıntı olup olmadığı, kredi kartının geçerli olup olmadığı gibi bir çok testten geçen kısa süreli beklemeler olarak da adlandırabiliriz provizyon kavramını.

Provizyon Vermedi Uyarısının Nedenleri

Provizyon vermedi uyarısının bir çok nedeni olabilir. Bunlar, kredi kart bilgilerinin yanlış girilmesi, son kullanma tarihinin, CVC kodunun yanlış girilmesi, kredi kartının internet alışverişlerine kapalı olması, internet ortamında kullanılan sanal paranın yetersiz olması gibi bir çok nedeni olabilir. Provizyon vermedi kavramını şu şekilde anlarsak daha faydalı bir bilgi olacaktır. Alışveriş yapmış olduğunuz iş yeri ile banka arasında gerçekleşen bir doğrulama sürecidir. Bu süreçte iki tarafta bilgileri doğrularsa satış onayı verilecektir. Kredi kart bilgilerinin doğru girilmesi, kredi kartının internet alışverişine açık olması ve sanal kart limitinin yeterli olması durumunda çok kısa bir süre sonra alışveriş onayınız verilecektir.

Provizyon hatasının alındığı diğer bir durum ise kredi kartlarının yurt dışında kullanılmasıdır. Yine yabancı kredi kartlarının post cihazlarında kullanılması da provizyon hatasına neden olacaktır. Çünkü yabancı kredi kartlarının geçerli olup olmadığı veya yurt dışında yabancı post cihazlarından geçecek kredi kartlarının ön onay alması zaman alacağı için provizyon hatasıyla karşılaşmanız mümkündür.

Mail Order Açık Olmalı

Son olarak  kartınızın da mail order sistemine açık olup olmadığı da provizyon hatasına neden olacaktır. Bazı bankalar, mail order sistemi kullanmayan alışveriş merkezleriden yapılan alışverişlere onay vermediği için provizyon hatası verebilir. Sıkça karşılaşılan bir hata ise kredi kartınız provizyon hatası vermesine rağmen kartınızdan para çekilmiş olmasıdır. Bu durum karşısında hemen bankanızın müşteri temsilcisiyle görüşülmeli ve provizyon hatası vermesine rağmen kartınız<dan çekilen paranın kartınıza iadesini yaptırmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Rehinli İpotekli Araba Nasıl Satılır? başlıklı makalemizde banka rehni ve rehinli araç hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık