Bankamatikten Döviz Bozdurma

Geçmiş zamanlarda dövizler en çok döviz bürolarında bozdurulurdu. Daha sonra bu işi kuyumcularda yapmaya başladı. Günümüzde ise bankalar hatta bankaların ATM noktaları dahi döviz bozmaktadır. Özellikle ATM’lerde günün her saati döviz bozdurma imkanı olduğu için bankamatikten döviz bozdurma popüler hale geldi diyebiliriz.

Her Bankamatik Döviz Bozma Hizmeti Vermemektedir

Bankaların bankamatik cihazlarında döviz bozdurma hizmeti tam olarak tüm bankamatik cihazlarında gelişmemiş olsa da bazı bankalar, bankamatiklerinde bu hizmeti vermeye başladılar. Özellikle hava limanlarında ki bankamatiklerin hepsin de döviz bozma hizmeti verilmektedir. ATM cihazının döviz bozma işlemi verip vermediği ATM üzerinde ki uyarı yazılarından anlayabiliriz.

Bankamatikler Genellikle Dolar ve Euro Bozma Hizmeti Vermektedir

Ülkemizde ki ATM cihazları genellikle dolar ve Euro bozma hizmeti vermektedir. Nadir de olsa sterlin bozan ATM noktaları da bulunmaktadır. ATM cihazlarından döviz bozdurmak için ilgili bankada döviz hesabınızın olmasına gerek yoktur. Hesabınız olmasa bile döviz bozma hizmeti veren her hangi bir ATM cihazından döviz bozdurabilirsiniz.

Bankamatik Döviz Bozma Hizmetinde Yaşanan Sorunlar

Bankamatikler her ne kadar döviz bozma hizmeti verse de bazı sorunlarda yaşanmıyor değil. Örneğin, bankamatiklerde Türk lirası günlük para çekme limiti genellikle 2.000 lira iken döviz bozma hizmetinde bu limit 1.000 lira ile 1.500 lira arasında sınırlandırılmıştır. Yine her dövizin bozdurulamaması da ayrı bir sorundur. ATM döviz bozma hizmetinde en çok şikayet alan konuların başında da döviz kuru hesaplanırken en düşük kurdan hesaplanıp Türk lirası karşılığını vermesidir. Yine Türk lirası, dövize çevrilmek istenince de bu kez de dövizin en yüksek kur değerinden hesaplanmaktadır. Bazı bankamatikler de az da olsa döviz bozdurma komisyonu almaktadır.

Döviz Bozma Hizmeti Veren Bankamatikler Hangi Bankalara Aittir?

Ziraat Bankası, Vakıfbank, QBN Finansbank, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, HSBC gibi bankaların bankamatikleri döviz bozma hizmeti vermektedir. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu bankaların her ATM cihazı döviz bozma hizmeti vermemektedir. Bankaların hangi il ve ilçe, hangi ATM cihazlarının döviz bozma hizmeti verip vermediğini öğrenmek için bankaların web adreslerini ziyaret edebilir veya bankaların telefon bankacılığını arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.