Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

İçerikler

Bankalar Niçin Kredi Vermezler?

İster yatırım amaçlı konut ve taşıt kredileri isterse acil para ihtiyaçlarını karşılama için de tüketici kredileri, tüketicilerin en çok kullanmış olduğu banka ürün ve hizmetlerin başında gelmektedir. Bankalar her ne kadar kredilerden büyük karlar elde etse ve kredi kullandırabilmek için birbirleriyle yarış içinde olsalar da kredi notu düşük olan müşterilerine kredi kullandırmak istemezler. Kredi alamıyorum, ne yapmalıyım? Makalemizde, niçin kredi alınamadığı ve kredi alabilmek için neler yapılması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Notunun Düşmesinin Nedenleri

Kredi notu yazılarımızda da belirttiğimiz gibi kredi notları bankalar için yön gösteren bir pusula görevi üstlenir. Tüketicilerin banka hizmet ve ürünlerini kullanırken yapmış oldukları gecikmeler, hiç ödememe, asgari ödeme, çekin karşılıksız çıkması, teminat mektuplarına karşılık taahhüdü yerine getirmemek gibi nedenlerden dolayı kredi notları düşmeye başlar. Birde bankanın müşterisi hakkında yasal takip başlatması veya icra takibine alması sonrası hem kredi notu en dibe düşmekte hem de Merkez Bankasının Kara Listesine adı geçmektedir. Merkez Bankasının kara listesine düşen tüketiciler, 5 yıl boyunca hiç bir banka ürün ve hizmetlerinden yararlanamazlar.

Bankalar Niçin Kredi Vermezler?

Yukarıda saymış olduğumuz kredi notu belirlenirken dikkate alınan kriterleri yerine getirmeyen tüketicilerin kredi notları kırmızı rengi alıp bankalar tarafından en riskli müşteri potansiyeli olarak değerlendirilir. Kredi notunun düşük olmasından dolayı tüketiciler başta banka kredileri olmak üzere kredi kartları, ek hesap, limit yükseltme, teminat mektubu, çek gibi bir çok banka ürün ve hizmetlerinden yaralanamayacaktır. Günümüzde para bulmanın en kolay yolu bankalardan geçtiğini düşünürsek maddi boşluğa düşmüş kişiler, başvuracakları bankalardan eli boş dönecekleri aşikardır.

Bankalardan Kredi Alabilmenin Yolları

Kredi notunu yükseltmek ve tekrar bankanın kredi verebileceği müşteri potansiyeline girebilmek tamamen müşterinin inisiyatifindedir. Kredi notu düşük olan müşteriler kendilerine yeni bir finans sayfası açmak zorundadır. Bunun için yapması gerekenler, ödemelerini zamanında ve borcun tamamını ödeyerek işe başlayabilirler. Bankalara verecekleri otomatik ödeme talimatları, vadesiz hesaplarında ki paralarla banka kartlarıyla alışveriş yapmak, para transferleri yapmak kredi notunun yükselmesine neden olacak hamlelerdir. Unutulmamalı ki yapılacak tüm banka işlemleri zamanında ve asli borcun tam ödenmesiyle kredi notunda gözle görülür artışlar olacaktır.

Nasıl ki kredi notu bir çırpıda düşmemişse kredi notunun yükselmesi de bir çırpıda olmayacaktır. O yüzden tüketiciler sabır ve metanetle beklemeli ve bu zaman diliminde banka ürün ve hizmetlerini eksiksiz yerine getirmek zorundadır.