Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı? Yırtık Para DeğiştirmeHerkesin elinde mutlaka yırtık, kopuk ya da hasarlı para bulunmuştur. Peki yırtık paraları değiştirebilir miyim diye hiç düşündünüz mü? Direk biz cevabını verelim, evet mümkündür. Yırtık, kopuk ya da hasarlı paralarınızı yenisi ile değiştirebilirsiniz. Bu da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının Türk Lirasını ve İtibarını Koruma ile ilgili resmi olarak yürürlükteki mevzuat ile gerçekleştirilmektedir. Bu mevzuata göre elinde yırtık, kopuk, hasarlı ya da zarar görmüş bütün paraları olan vatandaşlar çok kolay bir şekilde değiştirme hakkına sahiptir.

Yırtık Bankalar Merkez Bankası ve Ziraat Bankasında Değiştirilmekte

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının Türk Lirasını ve İtibarını Koruma mevzuatı şu amaca göre hazırlanmıştır. Bir ülkenin parası ne kadar yeni ve ne kadar temiz görünüme sahip ise ve ne kadar kaliteli malzemelerden yapılmışsa o ülke o kadar gelişmiştir mantığı vardır. Para ülkenin değerlerini taşıdığı için bu tür konular çok ciddi bir boyut taşımaktadır. İşte bu sebepten dolayı hükümet tarafından alınan karar ile birlikte yırtık paraları banka alır mı sorusu ortadan kalkmıştır.

Yırtık Paralar Nasıl Değiştirilir?

Peki, elimizde bulunan yırtık, kopuk veya hasar görmüş paralar nasıl yenisi ile değiştirilir derseniz şu basamakları incelemeniz lazım:

 • Paralar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası tarafından değiştirilmektedir. Diğer bankalar değişim işlemi yapmamaktadır.
 • Bu bankaların herhangi bir şubesine gitmeniz ve para değişimi işlemlerinin yapıldığı gişelerden sıra alıp sıranızı beklemeniz gerekiyor.
 • Sıra size geldiğinde kimlik kartınızı görevliye vermeniz ve parayı uzatıp değişim talebinde bulunmanız gerekiyor.
 • Banka görevlisi size paranın neden bu hale geldiği hakkında bazı sorular yöneltecektir. Sizden mantıklı cevaplar alması halinde ise paranın değişim talebini onaylayacaktır.

Yırtık Parayı Bankada Değiştirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilen yırtık, kopuk ve hasar görmüş paralar sadece iki durumda değişimi yapılmamaktadır. Bunlar: Paranın %50’sinden fazlasının kopuk olması ve parçanın bulunamaması ve paranın seri numarasının okunamaması
 • Bankalar sadece haftanın belirli günleri değişim yapmaktadır. Diğer günlerde bankaya değişim için gittiğinizde banka talebinizi onaylar fakat yeni paranızı alamayabilirsiniz. Paranızı size belirtilen günlerde bankayı ziyaret ederek almanız mümkündür.
Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı? Yırtık Para Değiştirme Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. murat dedi ki:

  ZİRAAT BANKASI DEĞİŞİM YAPMIYOR MERKEZ BANKASINA YÖNLENDİRİYOR

 2. Büşra dedi ki:

  Oğlum parayı 2 ye bölmüş bemde yarın ziraate gideceğim alırlarmı

  1. Kadir Pamuk dedi ki:

   Sanmam bendede yırtık para vardı sağlam bir bahane ile gittim benimkinide annem yirtmisti annem yirrtti desem almazlar diye eve misafir geldi akıl sağlığı yerinde olmayan biri odama girip yirtmis dedim değişimi yaptılar ziraat bankasından para değişimi olmuyor bu arada merkez bankasına gitmeniz gerekiyor

 3. Esma dedi ki:

  Ya is bankası 200 tl mi yırttı ucu içeride kaldı merkez bankasına gitsem alırmı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Daha fazla Bankalar, Bilgiler, Sorular
Buğday Destekleri 2018

Buğday Destekleri 2018 Buğday destekleri, tarım destekleri 2018 yılında da verilmeye devam edilmektedir. Devletimiz aracılığı ile çiftçilerimize ferah bir nefes...

Kapat