Bankada Unutulan Para Sorgulama | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama nasıl yapılır?

Günümüz şartlarında neredeyse hepimiz, bazen zorunlu bir durumdan dolayı, bazen de kendi kişisel tercihimiz sebebi ile bankalar ile çalışmakta ve kendi adımıza bir banka hesabı açtırmaktayız. Öğrencilik yıllarında burs ödemesi için açtırılan hesaplar, çalışılan her işyeri için değişik bankalardan açılan maaş hesapları ya da kredi kullanırken krediye bağlı olarak bankaların zorunlu açtığı hesaplar örnek olarak gösterilebilir. Bunların dışında da kişiler birikim yapmak için kendileri bankalardan hesap açtırabilmekteler. Bankalarda Türk Lirası ya da herhangi bir döviz cinsinden hesap açtırmak mümkün olmaktadır.

Kullandığımız hesaplarda bulunan bakiyeler bazen az bazen çok olabilir. Hesapları düzenli ya da düzensiz kullanabiliriz. Ancak bazı durumlarda insanlar çok sık kullanmadığı hesaplarda bakiye unutabilmekteler. Farkında olmadıkları için de para banka hesabında beklemektedir. Ancak böyle bir durumda eğer bir hesapta para unutulmuş ve tam 10 yıl o hesap kullanılmamış ve para hala duruyorsa ülkemiz yasaları gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından bankalardaki bu hesaplara en konulmaktadır. Yani hesapta unuttuğunuz para TMSF’ye aktarılmaktadır.

Bu şekilde hesapta bulunan paranızın TMSF’ye aktarılmasını istemiyorsanız Bankada Unutulan Para Sorgulama amacı ile önceden çalıştığınız bankalar ile görüşerek mevcut açık hesaplarınızı kontrol ettirmeniz ve böyle bir bakiyeniz olup olmadığını sormanız gerekmekte. Aynı şekilde vefat eden kişilerin de banka hesaplarında bakiye kalabilmektedir. Eğer varisleri bankaya başvurup hesap ya da hesaplarda bulunan bakiyeleri talep etmelerde bankalardaki hesaplar yine 10 yıl sonra TMSF’ye aktarılmaktadır. Bu nedenle bir yakınınız vefat ettiğinde eğer siz resmi miracıysanız, veraset ilamı çıkarttıktan sonra bankaları dolaşarak mirasçısı olduğunuz kişi hakkında hesap sorgulaması yaptırabilirsiniz. Böylece vefat eden kişi adına açık hesapları tespit eder ve unutulan bir bakiye olup olmadığını kontrol etmiş olursunuz.

Aslında biraz vurdumduymazlık, biraz üşengeçlik bu işlerin başı diyebilirim. Bu hepimiz için geçerli. Maalesef bazı değerlerin peşine düşmüyoruz. Ancak zora girersek peşinden gidiyoruz. Bu sebeple de bankalarda paramızı bile unutabiliyoruz. Oysa o kadar zengin bir millet değiliz. Umarım bu durumu yaşamazsınız. Paramıza sahip çıkmazsak, illa ki bir yere aktarılır diyerek yazımızı sonlandırıyoruz.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık