Kredi Notu Düşük Olanlara Öneriler

Kredi çekmek isteyenlerin, en çok merak ettikleri sorulardan birisi olan “Kredi notum düşük, yükseltme” önerileri için bu yazıyı hazırladık.

Kredi notu bankaların işlemlerinde değerlendirdikleri için kullandığı önemli bir kriterdir. Bankalar notunuza bakarak size kredi verip vermeyeceklerini değerlendirir, düşük nota sahipseniz, onay vereceklerse bile faiz oranlarını artırarak verirler.

Elbette not birden bire, kısa bir zaman içinde artmaz. Artırmanın yolu, borçlardan kurtulmak ve yeni borçları ne kadar kolay ödediğinizi göstermekten ibarettir. Borçtan kurtulmak için yapılacak belli, peki yeni borçları ne kadar kolay ödediğinizi nasıl göstereceksiniz?

Findeks’i Anlamak

Türkiye Bankalar Birliği ve Kredi Kayıt Bürosu kurumlarınca kayıt altında tutulan, banklarla olan ilişkileriniz, ödeme düzeniniz, borç durumu, çekilen kredi miktarı, kredi arayışınızda başvurduğunuz farklı bankaların olması, kart limitleri gibi kriterlerle hesaplanan bir puandır. Bankalar bu puana bakarak size ya onay verir veya vermez. Kısaca değerlendirme bu şekilde olmaktadır.

 

Artırmak İçin Borçlarınızı Bitirin

Kredi Notu yükseltme için, tüm borçlarınızın tamamen ödenmiş olması gerekiyor. Borç ödemek, puanınızı artırmaz, sadece yeni borçlanmalarınızı düzene sokmak için gereklidir. Borçlardan kasıt, kredi ve kart borçlarının yanı sıra, yeni düzenlemeye göre fatura borçlarının da skorunuzu düşürdüğünü hesaba katarsak, faturaların da, zamanında ödenip bitmiş olması gerekli.

Düşük Limitli Kart Alın

Borçlar ödenip bittikten sonra durduk yerde kredi notunuz artmaz. Borçlarınızı bitirdikten ve faturaların ödemesini düzene soktuktan sonra, notunuzu artırmak için hamleler yapmalısınız. İlk yapacağınız hamle düşük limitli kart almak olmalıdır. Kart alıp, borçları tam zamanında ve asgari ödeme tutarı kadar değil, tam borç miktarı kadar ödeme yapmalısınız. Ödemelerinizi düzenli yaptıktan sonra, limit artırımına gidebilirsiniz.

Kartı Alamıyorsanız

Her ne kadar bankalar kart verme konusunda hassas olmasalar da, yine de kartı alamama gibi durum da söz konusu. Bu durumda, bankada hesap açıp, her ay maaşınızı çektiğinizde bu hesabınıza yatırıp, tüm harcamaları ve düzenli ödemeleri bu hesap üzerinden yaparsanız, ilgili banka size ilerleyen zamanda bir kart verecektir.

Küçük Miktarda Başvuru Yapın

Notunuzu, para ile artırmanın diğer adıdır, hiç ihtiyaç yokken kredi çekmek. Küçük bir miktar çekersiniz, taksitler gelmeden tek seferde ödemesini yaparsınız. Bankaya “çektim ama param da çok aslında” dersiniz. Bu yöntem notunuzu olumlu, paranızı olumsuz etkiler. Puanı artırmak için, paranın bir kısmından bankaya, dosya masrafı ve faiz ödemesi yapmak zorunda kalırsınız. Çok tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Diğer bir püf nokta, kendinizi zengin göstermekten geçiyor. Zengin insanlar, borçlarını geciktirmez, nakit çalışır, sadece acil ihtiyaç anında kredi çeker ve mümkün olan en kısa sürede ödeyebilecek para sürekli gelir.