Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükselir | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Banka Kredi Notum Düşük Nasıl Yükselir

Banka Kredi Notum Düşük

Kredi çekmek isteyenlerin, en çok merak ettikleri sorulardan birisi kredi notum düşük nasıl yükselir?

Kredi notu bankaların kredi vermek için değerlendirdikleri önemli bir kriterdir. Bankalar kredi notunuza bakarak size kredi verip vermeyeceklerini değerlendirir, düşük kredi notuna sahipseniz, kredi vereceklerse bile faiz oranlarını artırarak verirler.

Elbette kredi notu birden bire, kısa bir zaman içinde artmaz. Kredi notu artırmanın yolu, borçlardan kurtulmak ve yeni borçları ne kadar kolay ödediğinizi göstermekten ibarettir. Borçtan kurtulmak için yapılacak belli, peki yeni borçları ne kadar kolay ödediğinizi nasıl göstereceksiniz?

Kredi Notunu Anlamak

Kredi notu, Türkiye Bankalar Birliği ve Kredi Kayıt Bürosu kurumlarınca kayıt altında tutulan, banklarla olan ilişkileriniz, ödeme düzeniniz, borç durumu, çekilen kredi miktarı, kredi arayışınızda başvurduğunuz farklı bankaların olması, kredi kartı limitleri gibi kriterlerle hesaplanan bir puandır. Bankalar bu puana bakarak size ya kredi verir veya vermez. Verse bile taban faiz oranından daha yüksek bir faiz ile verir.

Kredi Notunu Artırmak İçin Borçlarınızı Bitirin

Kredi notunu yükseltmek için, tüm borçlarınızın tamamen ödenmiş olması gerekiyor. Borç ödemek, kredi notunu artırmaz, sadece yeni borçlanmalarınızı düzene sokmak için gereklidir. Borçlardan kasıt, kredi ve kredi kartı borçlarının yanı sıra, yeni düzenlemeye göre fatura borçlarının da kredi notunu düşürdüğünü hesaba katarsak, faturalarınızın da, zamanında ödenip bitmiş olması gerekli.

Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Alın

Borçlar ödenip bittikten sonra durduk yerde kredi notunuz artmaz. Borçlarınızı bitirdikten ve faturalarınızın ödemesini düzene soktuktan sonra, kredi notunuzu artırmak için hamleler yapmalısınız. İlk yapacağınız hamle düşük limitli bir kredi kartı almak olmalıdır. Düşük limitli bir kredi kartı alıp, borçları tam zamanında ve asgari ödeme tutarı kadar değil, tam borç miktarı kadar ödeme yapmalısınız. Ödemelerinizi düzenli yaptıktan sonra, limit artırımına gidebilirsiniz.

Kredi Kartı Alamıyorsanız

Her ne kadar bankalar kredi kartı verme konusunda hassas olmasalar da, yine de kredi kartı alamama gibi bir durum söz konusu. Böyle bir durumda, bir bankada hesap açıp, her ay maaşınızı çektiğinizde bu hesabınıza yatırıp, tüm harcamaları ve düzenli ödemeleri bu hesap üzerinden yaparsanız, ilgili banka size ilerleyen zamanda bir kredi kartı verecektir.

Küçük Miktarda Kredi Çekmek

Kredi notunuzu, para ile artırmanın diğer adıdır, hiç ihtiyaç yokken kredi çekmek. Bir miktar kredi çekersiniz, taksitler gelmeden tek seferde ödemesini yaparsınız. Bankaya “kredi çektim ama param da çok aslında” dersiniz. Bu yöntem kredi notunuzu olumlu, paranızı olumsuz etkiler. Kredi notunuzu artırmak için, paranın bir kısmından bankaya, dosya masrafı ve faiz ödemesi yapmak zorunda kalırsınız. Çok tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Kredi notunuzu iyi tutmanın aslında püf noktası, kendinizi zengin göstermekten geçiyor. Zengin insanlar, borçlarını geciktirmez, nakit çalışır, sadece acil ihtiyaç anında kredi çeker ve mümkün olan en kısa sürede ödeyebilecek para sürekli gelir.

Kredi notu nasıl yükselir

,sizlere anlaşılır bir dille makale olarak sunmaya çalıştık. Yazımızda anlamadığınız herhangi bir noktayı bize danışmaktan çekinmeyin.Bir önceki yazımız olan Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Findeks, findeks kredi notu ve findex hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Yalçın Aktaş dedi ki:

  Geçen ay bir kredi başvurusu yaptım ve kredi notum düşük olduğu için reddedildi. O yüzden bende kredi notumu nasıl yükseltirim diye bakarken konuyu gördüm. Oldukça mantıklı bilgiler. Özellikle, küçük krediler ve kredi kartları ile düzenli bir ödeme tutturmak çok mantıklı geldi. Bankam ile görüşüp bu konuda neler yapabileceğime bakacağım teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Makalemizi beğenmenize sevindim Yalçın bey. Biz teşekkür ederiz.

 2. Cem atabey dedi ki:

  Kredi notu yükselttim sayenizde. Kredi kartı yöntemi ve ufak bir kredi ile hallettim teşekkür ederim admin.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık