Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası var mı? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası Gelir mi?

Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası Gelir mi?

İnsanların hayatı sürekli bir şeylere para harcamakla geçmekte. Bu durum artık öyle bir hal içerisine girmiş bulunmakta ki, neredeyse hiç kimse nakit para harcamamakta ve tamamen tüm harcamalarını bilinçsizce kredi kartlarından yapmakta. Bu durum sadece kredi kartları ile ilgili değil, aynı zaman’da kredi çekme konusunda da yer alan bir sorun. Kredi çekerek akıllı telefon veya daha benzeri ürünler satın alarak akabinde ödenmeyen banka borçları, fütursuzca harcanan paranın geri ödemesine gelince maalesef ki bu durum kötü bir gidişatla sonuçlanmakta. Birinci ve ikinci banka aylık geri ödeme ödenmediği takdirde ilgili banka tarafından aranarak sizlere yasal takip sürecine gireceğinize dair bilgiler iletilmekte. Bu durum esnasında her iki aylık ödemelerinizin de en kısa zaman çerçevesinde yapılması gerekmektedir. 90 günü aşan borç ödemesi sonunda bankalar tarafından yasal takip sürecine yani avukatlık bir duruma düşmeniz söz konusu olmaktadır.

BANKA BORCUNDAN DOLAYI HAPİS CEZASI ALIR MIYIM?

Hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere bankaların yasal takip süresine takıldıktan sonra banka ile ilgili olan ürünün ödemelerine ilişkin tüm dosyalarınız avukatlara iletilmektedir. Avukatlar vasıtasıyla yapacağınız ödemeler de gerçekleşmediği takdirde dosya icra takibine girmektedir. İcra müdürlüğünün borç konusunda tüketiciye 7 günlük bir süre vermesi dahilinde borcun ödenmesi gerekmekte. Aksi takdirde gelen ihtarname sonrasında 7 günü aşan borç ödemesi gerçekleşmediği takdirde tüketiciden borca karşılık mal talebinde bulunulmaktadır.

Bu kapsam’da tüketiciye ait taşınabilir veya taşınamaz mal varlığı haciz altına girerek icra müdürlüğü tarafından el konulmaktadır. Eğer herhangi bir mal tüketici üzerine yok ise maaşına haciz uygulanmakta. Bu konuda tüketicinin hem mal varlığı hem de gelirli bir maaşı yok ise kafalarında oluşan “banka borcundan dolayı hapis cezası var mı” sorusuna ilişkin net bir cevap olarak bu konuda herhangi bir hapis cezasının olmadığını sizlere bildirmek isteriz. Nedeni ise Anayasa 38. maddesinin 8. fıkrasında “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğünü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz” hakkının bulunması üzerine olmaktadır. Fakat bunun dışında banka memuru veya icra memuru tarafından önünüze bırakılan dosyalarda “bu kısma imza at, çözüm yolu mutlaka vardır, olmaz yeni bir kredi veririz, yapılandırmaya gideriz, yapmazsan hapse girersin” gibi söz deyimlerine kanarsanız eğer, hapis cezasını da çekmek zorunda kalacaksınız. Bu konuda da oldukça dikkatli olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık