Balon Ödemeli Mortgage Hesaplama

Mortgage Kredisi Nedir?

Kısa olarak finans dünyasında mortgage kredisi taşınmaz bir malın ipotek edilmesi koşulu ile müşteriye verilen kredi çeşididir. Mortgage kredisi ayıca ipotekli konut kredisi olarak da bilinmektedir. İpotek altına alınan taşınmaz mal mortgage kredisinin tamamen kapatıldığı tarihte ipotekten çıkarılmaktadır. Daha önce çıkarılma ihtimali ne yazık ki yoktur. Genel itibari ile bankalar arasında farklılıklar yaşansa da mortgage kredisinde vade süresi 20 seneye kadar çıkabilmektedir.

Mortgage kredisi genel itibari ile şu kredi çeşitleri aracılığı ile verilmektedir:

 • İşyeri kredisi
 • Konut kredisi
 • Arsa kredisi
 • İnşaat kredisi
 • Refinansman kredisi
 • Konut Geliştirme kredisi

Mortgage Kredisi Riskleri Nelerdir?

Mortgage kredisi almak isteyen bir müşteri taşınmaz bir malı ipotek altına almak zorundadır. Olası bir durumda almış olduğu krediyi ödeyemez ise banka tarafından kredi için ipotek altına alınan taşınmaz mala el konulabilir. Banka bu hakka sahiptir. Bu sebepten dolayı mortgage kredisi çekmek isteyen müşteriler kredi başvurusunda bulunmadan önce hesaplarını iyi bir şekilde yapmaları onların yararına olacaktır. Mortgage kredisi taksitleri ödemesini daha önceden planlaması her kredi çekiminde olduğu gibi bu kredide de müşteriye büyük fayda sağlayacaktır.

Balon Ödemeli Kredi Nedir?

Ülkemizde faaliyet gösteren bütün bankalar müşterileri için sürekli olarak avantajlı kampanyalar, fırsatlar ve imkanlar çıkarmaya çalışmaktadırlar. Bu fırsatların en önemlilerinden birisi de balon ödemeli kredi fırsatıdır. Çoğunlukla balon ödemeli krediler konut ve taşıt kredilerinde kullanılmaktadır. Vadeli olarak ödenmesi gereken borçlarda ciddi kolaylık sağlamaktadır.

Peki balon ödemeli kredi nedir diye sorarsanız size şöyle bir örnek ile açıklama yapabiliriz:

 • Bankanızdan çekmiş olduğunuz kredinin aylık olarak 1000 TL değerinde taksit ödemesi olduğunu varsayalım.
 • Siz balon ödemeli kredi fırsatı sayesinde taksitlerinizi 1000 TL olarak değil de daha düşük meblağlarda yapabilirsiniz.
 • Örneğin 600 TL gibi her ay ödeme yapabilirsiniz. Her ay kalan 400 TL ise sizden son taksitiniz ile birlikte toplu bir şekilde ödenmeniz istenmektedir.

Balon Ödemeli Mortgage Hesaplama Nasıl Yapılır?

Daha önce açıkladığımız gibi balon ödemeli krediler taşıt ve konut kredilerinde kullanılmaktadır. Balon ödemeli mortgage kredisi ise büyük çoğunlukla konut kredilerinde kullanılmaktadır. Uzun vade seçeneklerine sahip olan bu kredi çeşidini müşteriler oldukça yoğun bir şekilde tercih ediyor. Kredinin uzun vade seçeneğinin yanı sıra düşük taksit miktarları ile müşteriler ödemelerini rahat bir şekilde yapma fırsatı elde ediyorlar. Yukarıda bahsettiğimiz örnekte olduğu gibi müşteriler aylık ödenmesi gereken tutardan daha az ödeme yapıp kalan tutarları son taksitte toplu olarak ödeme yapıyorlar. Bu sayede orta vadede farklı yatırım araçları ile paralarına değer katma imkanına kavuşuyorlar. Balon ödemeli mortgage kredisinin bir diğer avantajı ise, kefil istememesidir. Sadece konut kredisi için başvurduğunuz konutu ipotek ettirmeniz yeterli olacaktır.

Balon ödemeli mortgage hesaplama işlemi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, aşağıdaki adımları okumanızı tavsiye ederiz.

 • Bütün kredilerde olduğu gibi balon ödemeli mortgage kredisinde de vade ve taksit miktarı kredinin maliyetinin hesaplanmasında en büyük etkiye sahip.
 • Ne kadar uzun vade yaparsanız kredi size o kadar oranda fazla maliyete mal olacaktır.
 • Taksit miktarınızı ne kadar düşük tutarsanız haliyle vade süresi uzayacak ve kredinin maliyeti katlanarak artacaktır.
 • Kredinin maliyetindeki en büyük etkenlerden bir diğeri de faiz oranıdır. Dönem dönem bankalar faiz oranlarında fırsat yaratıyorlar. Bu fırsatları sıkı bir şekilde takip edip daha uygun faiz oranları ile kredi alma imkânınız mevcut.