Bakıcı Parası Nedir Nasıl Alınır? 2019

Bakıcı Parası Nedir Nasıl Alınır? 2019

Bakıcı parası, bakıcı desteği 2019 yılında da Avrupa Birliği ile ortak olarak yürütülen evde çocuk bakım servisleri yoluyla kayıt altındaki kadın istihdamının desteklenmesi kapsamında verilmeye devam etmektedir. Çalışan annelere bakıcı parası resmi gazetede yayınlandı mı merak ediyorsanız hemen cevaplayalım bakıcı parası geçtiğimiz günler itibariyle resmi gazetede yayınlamış bulunmaktadır.

Bakıcı Parası

Bebek bakıcı parası nasıl alınır merak ediyorsanız hemen açıklayalım. İlk olarak pilot il vasfını kazanan 3 şehir bulunmaktadır. Bunlar İzmir, Bursa ve Antalya olarak belirlenmiştir. Şayet bu illerde olumlu bir sonuç ile karşılaşılır ise bütün ülkede bu tasarının yaygınlaşması umulmaktadır. Tasarlanan Plan kapsamında, 0-2 yaş arasında olan ve çocuğu bulunan annelerin işlerinden kopmalarını engellemek amacıyla bakıcı olacak annelere sigortalı bakıcı olarak vazifelendirildikleri takdirde 1.540 lira ödeme yapılacaktır. Mevcut işinden hamilelik nedeniyle ayrılan, analık iznini geçirmiş olarak ve ardından doğum zamanı ile sürüp doğumun ardından ise işe tekrar dönecek olan kişilerde bu kapsamda bakıcı yardımı imkânından faydalanabilmektedir. Bu konuda da en önemli koşullardan bir tanesi herhangi bir akrabalık ilişkisine sahip olunmamasıdır. Bakıcı parası alma müracaatını kimlerin yapabildiğini ve şartları açıklamak gerekir ise bunlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar
  • Tam zamanlı ve sigortalı çalışanlar
  • 0-24 ay yaş arasında çocuğu olanlar
  • Aylık geliri asgari ücretin 2 katını geçmeyenler
  • Bakıcı ile herhangi bir akrabalık bağı olmayanlar

Olarak belirlenmiştir. Tüm koşulların tamamlanmasının ardından ise bu kişiler bakıcı parası almak için müracaat edebilmektedirler.

Çocuk Bakıcılığı Koşulları Nelerdir?

  • Bakıcı anne olarak müracaat edecek kişi ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır
  • Kadın olmalıdır
  • Bakıcı olacak kadın ile ailenin aynı şehirde oturması gerekmektedir
  • En az ilkokul mezunu olması gerekmektedir
  • Minimum 18 yaşında olması gerekmektedir

Bu şartlar yerine getirildiğinde müracaat işlemi gerçekleştirilebilir ve bakıcı parası almaya başlanabilir.

Nasıl Müracaat Edilir?

Talep edilen koşullara uygun olan bakıcı anneler müracaat işlemlerini SGK internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. Bakıcı yardım başvuru 2019 senesinin sonuçlarının açıklanmasının ardından müracaatları kabul gören kişilerin bakıcı sigortasının yapılması, aylık gelirinin eksiksiz ve vaktinde banka tarafından verilmesi gerekmektedir. Bakıcıya aylık maaş bağlanmasının ardından devletimiz belirli olmayan vakitlerde bakıcının olduğu evi ziyaret ederek incelemeler yapmaktadır. Antalya şehri için 1.500 anne ve 1.500 bakıcı olmak kaydıyla toplamda 3.000 kişi istihdam edilmesi, istihdamda aylık 1.540 lira miktarında da hibe desteği verilmesi planlanmış bulunmaktadır. Kendi çocuğunun bakımıyla tek başına ilgilenip, engelli bir çocuğu bulunan ve resmiyette de MEB ve İş ve işçi bulma kurumu sertifikası bulunan çocuk bakıcısı çalıştıran annelere 1.540 lira hibe desteği yapılacağı açıklanmıştır. 24 aylık zamanı bitirmemiş çocuğu bulunan annelerin müracaat edeceği proje dâhilinde çocuklar 36. Ayını doldurana kadar hibe desteği verilmeye devam edileceği açıklanmıştır. Antalya, İzmir ve Bursa şehirlerinde gerçekleştirilecek proje dâhilinde Antalya şehrinde 1.500 anne ve 1.500 bakıcı olmak kaydıyla toplam 3.000 kadının istihdamı hibe desteği ile desteklenecektir. Bu üç pilot şehirde istihdamının destekleneceği toplam kadın sayısı 5.000 anne ile 5.000 çocuk bakıcısı olması yani toplamda 10.000 kadına istihdam desteği verileceği açıklanmaktadır.