Bağ-Kur Sorgulama | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Bağ-Kur Sorgulama

Bağ-Kur Sorgulama 

4- B sigortalılar kapsamında primleri değerlendirilen Bağ-Kur milyonlarca kişiyi ilgilendiren koşullara sahiptir. Bağ-Kur prim borcu öğrenme, emeklilik hesaplaması yapma, hizmet dökümü gibi uygulamaları sorgulama e devlet panelinden giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

E Devlet Bağ-Kur Sorgulaması 

Sorgulama işlemi eskiden SGK üzerinden yapılmaktaydı. Ancak sorgulama işlemlerinin kişisel verileri koruma amacı nedeniyle e devlet bünyesine aktarılması buradan gerçekleşmesini sağlamıştır. Artık Bağ-Kur borç sorgulama işlemleri e devlet üzerinden kolayca güvenli biçimde gerçekleşmektedir.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Eğer e-devlet şifresi yoksa yakın çevrenizde yer alan PTT üzerinden 2 ₺ karşılığında şifre alabilirsiniz. Zarf halinde size verilen şifre bilgilerinizi başka kimsenin bilmemesi önem taşır.

Nasıl Bağ-Kur Sorgulaması Yapılır?

Şifrenizi aldıktan sonra e devlet sitesinde sizden istenen bilgileri yazarak giriş yapabilirsiniz. Ancak sorgulama öncesinde kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirilmesi gerekir.  Doğrulama işlemi için TC kimlik numarası ile önceden alınan e devlet şifresi yazılacaktır. İşlem bitince de sisteme giriş yap butonuna basmanız yeterli olacaktır. Giriş işlemi bitince istediğiniz yerden ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz.
Bağ-Kur Prim Borcu Sorgulama

4-B sigortalı kapsamında değerlendirilen iş yeri sahipleri,  her ay düzenli olarak prim yatırmakla yükümlüdürler. Bu kapsamda iş yeri kapatılması gibi durumlar olduğunda ya da düzenli olarak prim yatırılmadığında sistemde o kişinin ismine borç görülecektir. E devlet sistemi ile bu borç görüntülenebilmektedir.

Bağ Kur Emeklilik Sorgulama

Emeklilik yaşını öğrenmek, kaç gün doldurulması gerektiğini görmek isteyenler için sistem üzerinden sorgulama gerçekleştirilebilmektedir. Bağ Kur primleri ile emekli olacak olanlar aynı SGK sisteminde olduğu gibi farklı dönemlere göre değerlendirilmektedirler. Kadın erkek durumu, ne zaman ilk defa primin yatırıldığı, hangi dönemde belirtilen günün dolduğu, ara verilip verilmediği gibi konular değerlendirilerek emeklilik zamanı sistemden size verilecektir.

Bağ-Kur 4B Hizmet Süresi Öğrenme

E devlet sistemi üzerinden Bağ-Kur 4-B hizmet sürenizi görüntüleyebilirsiniz.  Ayrıca hizmete başlama süresi il terk ve talep tarihleri de sistemden görülebilmektedir.

E Devlet Sitesine Ulaşılamıyorsa

Şayet e- devlet sitesine giriş konusunda sorun yaşıyorsanız, bağlantı ya da girilen bilgilerin yanlış olması nedeniyle başarısız olunabilir.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık