Babaannelere Ve Anneannelere Bakıcı Parası Müjdesi

Babaannelere Ve Anneannelere Bakıcı Parası Müjdesi

Müjde artık babaannelere de bakıcı parası verilecek. Son günlerde birçok kez gündeme gelen ve üzerine çalışmalar yapılan babaannelere verilecek bakıcı parası konusuna sonunda bir açıklık getirildi. Ananeneler ve babaannelerin alacakları bu yardımla birlikte torunlarına daha yararlı şekilde bakılması ve harcanan paranın en azından birazının karşılanması hedeflenmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamayla birlikte bu desteğin verileceğini açıkladı. Devlet sürekli olarak evde çocuk bakan babaanne ve anneannelere maaş bağlayacaktır. Bu uygulamanın en kısa zamanda işleme konulacağı ve bu desteğin sağlanacağı kesin olmakla birlikte yapılan açıklamayla da netleşmiştir. İlk olarak belirlenen pilot bölgelerde geçerli olacak bu sistem sonrasında genel olarak yayılacaktır. Tamamıyla hayata geçirildikten sonra anane ve babaannelerin artık baktıkları çocuklara yapacakları masraf öneme alınacaktır.

Devletten Torun Bakım Parası Almak İçin Gerekenler

Devletin yaptığı çalışmalarla birlikte anneannelere ve babaannelere vereceği çocuk bakma maaşı için belirlediği kriterler vardır. Bu kriterlere uyan her anneanne ve babaanne bu maaştan faydalanabilecektir. İlk olarak belirlenen pilot illerde hizmete başlanacak olan bu uygulamanın tüm illerde ne zaman başlatılacağı henüz bilinmemektedir. Belirlenen üç pilot il ise; Bursa, İzmir ve Antalya’dır. İlk olarak bu uygulama bu illerde başlatılacaktır. 2019 yılı içerisinde bu uygulamanın başlayacağı net olarak bilinmektedir.

Torun Bakma Parası Şartları

 • Bu maaş için ilk aranan şart Türk Vatandaşı olmaktır. Bu destek sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlara sağlanacaktır. Bunun dışında bu destekten faydalanmak mümkün değildir.
 • Belirlenmiş illerde oturuyor olmanız ve ikametgahınızın orda olması gerekmektedir.
 • Bakılacak olan çocuğun üç yaşını doldurması gerekmektedir.
 • Çocuğun annesinin 18 yaşından küçük bir kişi olmaması da bir diğer şarttır.
 • Çocuk ve annenin aynı evde ikamet etmesi ayrıca da anneanne veya babaannenin aynı ilde ikamet etmesi gereklidir.
 • Özel sektörde bir iş yapan annenin iş sözleşmesinde sigortalı ve tabi bir işte fiili olarak çalışmakta gözükmesi gerekmektedir.
 • Aynı zamanda anne ödenek alınacak süre boyunca işten çıkmaması gerekmektedir.
 • Bunlarla birlikte annenin analık hali izin vaktini yani 8 aylık süreyi geçirmiş olması ve başvuru zamanında da fiilen çalışıyor gözükmesi şarttır.
 • Babaanne ve anneannelere bu maaşın bağlanabilmesi için anne ve babanın toplam geliri bu destek için belirlenen sınırı geçmemesi gerekmektedir. Anne ve babanın toplam geliri belirlenen sınırı aşıyor ise anneanne ve babaanneler bu destekten faydalanamayacaklardır.
 • Bu karşılıksız olarak verilen bakım parasından yararlanabilmek için bir bakıcının tutulmaması ve işe alınmaması gereklidir.
 • Çocuğa bakacak olan babaanne veya anneannenin herhangi bir fiziksel ya da ruhsal bir rahatsızlığı bulunmaması gerekmektedir.

Bütün bu şartların yerine getirilmesiyle birlikte bu desteğe başvuru yapılabilir ve bu destekten de faydalanılabilmektedir. Bu şartları taşıdığınıza dair kanıt olarak bir belgede sizden talep edilecektir. Bu belgenin kesinlikle resmi olması gerekmektedir.

Torun Bakma Parası Miktarı Nedir?

Bütün şartların yerine getirilmesiyle birlikte verilmeye başlanacak olan bu desteğe www.csgb.gov.tr üzerinden başvurabilirsiniz. Bu başvurunun onaylanması durumunda 12 ay boyunca aylık olarak verilecek olan maaş miktarı 425 TL’dir.