Aynı Konut için Farklı Konut Kredisi Çekmek

Eşim İle Aynı Konut İçin Ayrı Ayrı Konut Kredisi Çekebilir Miyiz?

Ülkemizde konut kredilerine yönelik çok yoğun bir talep vardır herkes hayalindeki eve bir an önce kavuşmak için belli bir birikim sonrasında konut kredilerine başvurmaktadır. Konut kredilerinde almak istediğini ev ipotek altında alındığı için sizden fazladan kefil ya da başka belge istenmez. Kredi alırken bakılacak en önemli durum gelir durumunuz olmaktadır. Aylık maaşınız kredi taksitlerini karşılayamayacak şekildeyse kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanır.

Konut kredileri çok uzun vadelerde verilebildiği için çoğu kimse çok kolay bu kredileri alabilmektedir. Ancak kredi vadesi çok uzun olursa ödeyeceğiniz faiz tutarı da çok yüksek olmaktadır. Konut kredilerinde almak istediğinizde evinde yüzde 75’ine kadar size nakit verilmektedir geri kalan kısım içinse sizin birikim yapmış olmanı gerekiyor bazı aileler ellerinde birikim olmadığı için istedikleri konutu almak için eşleriyle birlikte konut kredilerine başvurmaktadır. Ancak yasal mevzuat gereği ve bankaların belirlemiş olduğu şartlara göre eşler aynı anda konut kredisi alamamaktadır bunun yerine mantıklı olan aynı banka üzerinden iki eşin tek bir konut kredisine başvurmasıdır. Gelir durumları da gözetilerek yüksek oranlarda kredi çekme olanakları vardır böylece uzun vadeli bile olsa istedikleri kredileri alabilirler. Aile içerisinde gelir durumu düşük olan bireyler genellikle bu yöntemle konut kredisi almaktadır. Bankalar tek kişinin geliri düşükse ya da kredi notu yeterli gelmezse konut kredisi vermezler.  Bu kredileri alırken kredi notunuz da dikkate alınmaktadır daha önceki kredi ve kredi kartı ödemelerinizde sorunlar yaşamışsanız başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Konut kredilerinde ön başvuru aşaması geçildiğinde ekspertiz tarafından almak istediğiniz ev bir değer biçilmekte ve buna göre size konut kredisi verilmektedir.

Belli aylar süresince konut kredisini zamanında ödemezseniz banka tarafından ipotek altında olan aldığınız ev satışa çıkacaktır. Krediyi ödemeye devam ederken evinizi satmak istemeniz durumunda da eviniz ipotekli olarak satılabilir yani karşı tarafa satış konusunda bilgilendirme yapmalısınız. Konut sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler ve ucuz toplu konutlar piyasayı olumlu yönde etkilemiştir hem ihtiyaca yönelik hem de yatırımlık evler sürekli satılmaktadır.

Bir Cevap Yazın