Birden Fazla Kredi Çekmek

Günümüzde ev almak, araba almak veya genel ihtiyaçlarımızı karşılamak için başvurduğumuz yolların başında kredi çekmek gelmektedir. Pek çok banka uygun krediler vermekte olduğundan dolayı, mal sahibi olmak artık kolay hale gelmiştir. Ancak bazı durumlarda birinci kredi ödenirken ikinci bir kredi çekmeye ihtiyaç duyulabilmektedir. Bankalar tarafından da kabul görülen bu durum için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Hangi Şartlarda İkinci Kredi Çekilebilir?

Para biriktirmek hem zor hem de uzun süren bir uğraş olduğundan dolayı ihtiyaç halinde veya herhangi bir mal sahibi olmak için bankalardan kredi alınmakta ve bu krediler faiz oranları ve vadeler doğrultusunda geri ödenmektedir. İhtiyaç, konut , motorlu taşıt kredisi gibi türleri olan bu krediler bazı durumlarda yetersiz kalmakta ve ikinci krediyi çekmek gerekebilmektedir. Pek çok banka bu konuda müşterisine anlayış göstermekte ve ikinci kredi imkanını onlara vermektedir. Ancak bankaların bazı şartları vardır.

Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hali hazırda ödenmekte olan bir kredi varken ek olarak ikinciyi çekebilmek için, en önemli şart ilk kredinin aylık taksitlerinin düzenli olarak ödeniyor olmasıdır. Aynı zamanda ikinci krediyi çekebilmek için bankaya, bu krediyi de ödeyecek maddi gücünün olduğunu ispat etmek gereklidir.

Bankaların 2. krediyi vermek için istediği özel şart da iki krediye ait ödeme tutarlarının aylık gelirin %50’sini aşmaması zorunluluğudur. Bu şartların tamamına uygun olan kişi bankalardan 2. krediyi rahatlıkla kullanabilir.

İkinci Kredi Aynı Bankadan mı Olmak Zorundadır?

Koşullara uygun olan kişi, ikinci krediyi ödemelerin kolay olması açısından mevcut kredinin kullanıldığı bankadan kullanması önerilir. Eğer farklı bir banka tercih edilecek ise yeni kredinin kullanılacağı bankaya mevcut kredinin geri ödemeleri de yeni bankaya aktarılabilir ve bu sayede ödemeler tek bankaya gerçekleşirken eski kredinin kullanıldığı bankaya olan borç tamamen ödenmiş gözükür.  Tüm bu karmaşık işlemlerle uğraşmak istemeyen müşteriler, ikinci bir kredi kullanacakları takdirde ilk krediyi aldıkları bankaya giderek hem daha kolay hem de daha kullanışlı kredi kullanabilmektedir.