Avrupa borsalarında hızlı düşüş devam ediyor | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Avrupa borsalarında hızlı düşüş devam ediyor

Yunanistanın bir türlü antlaşmaya varamaması dünya borsalarını eurodan çıkma tehlikesinde bıraktığı için düşüşler söz konusu.

Euro bölgesi maliye bakanları dün yaptıkları açıklamalarda Atina’yı önümüzdeki hafta yapılması gereken bir ödemenin tarihinin yaklaşması ve euro bölgesinden çıkma riskine rağmen işbirliği yapmayı reddetmekle suçluyor. Avrupa Birliği liderleri bugün Brüksel’de bir zirve için toplanıyor. Atina Borsası’nda kayıplar yüzde 2’ye yaklaşırken Fransa Borsası’nda düşüş yüzde 0.3 civarında.

FTSEurofirst 300 endeksi yüzde 0.5 düşüşle 1,569.82 puana gerilerken, dün yüzde 0.4 kayıpla kapanmıştı.

Avrupa borsalarında hızlı düşüş devam ediyor

İçeride ise dolar 2.67 TL sınırından işlem görürken euro 2.9930 TL’den satılıyor. Borsa İstanbul ise saat 11.09 itibarıyla dünkü kapanışının yüzde 0.35 üzerinde.

Yunanistan iflas ederse ne olur

Yunanistan iflas ederse ne olur

Yunanistan’ın iflasının önüne geçecek olan reform karşılığı mali yardım müzakerelerinden dün de sonuç çıkmadı. Euro bölgesi maliye bakanları mali yardım almazsa haftaya Salı temerrüte düşecek olan Atina’yı müzakerelerde taviz vermemekle suçladı. Avrupa Birliği liderlerinin bugün Brüksel’deki zirvesi öncesi sabahın erken saatlerine kadar kreditör kurumlarla Atina’dan istenen reformları müzakere eden Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, euro bölgesi maliye bakanlarının bugün TSİ 1400’teki toplantısı öncesi bir uzlaşıya varmaya çalışıyor.

İFLASA 5 GÜN KALDI

Çipras’ın erken saatlere kadar devam eden müzakerelere ara vermesinin ardından konuşan Yunan hükümetinden bir yetkili, “Hükümet müzakerelerdeki pozisyonunu korumaktadır” dedi.

Yunanistan gelecek hafta Salı gününe kadar mali yardım alamazsa Uluslararası Para Fonu’na (IMF) olan 1.6 milyar euro borcunu ödeyemeyerek temerrüte düşecek.

Yunanistan’ın IMF’ye borçlarını ödeyemeyerek temerrüte düşmesi ülkede bankacılık krizine, sermaye kontrollerinin uygulanmasına, hatta ortak para birimi euroyu terk etmesine neden olabilir. Bu durum aynı zamanda ortak para birimi euronun kurucuları tarafından para birliğinin bozulmaz olduğu şeklindeki açıklamaları boşa çıkaracak.

Euro bölgesi maliye bakanları (Eurogroup), Yunanistan’ın kreditörlerle bir anlaşmaya varacağı beklentisiyle düzenlenen acil toplantıyı, üzerinde görüşülecek bir metin olmadığı için yarıda kesti. Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem dün basına yaptığı açıklamada, “Maalesef henüz bir uzlaşıya varamadık, ama çalışmalara devam etmeye kararlıyız, bu iş gerekirse tüm gece devam edecek” dedi.

Yetkililer müzakerelerin iki gün daha sürebileceğini, ancak Cumartesi gününe kadar uzlaşı metni ortaya çıkmazsa Yunan ve Alman parlamentolarının anlaşmayı onaylamak için yeterli zamanı kalmayacağını belirtti. Yunanistan’ın IMF’ye borcunu Salı günü ödemesi gerekiyor. AB/IMF’nin Yunanistan’a uyguladığı mali yardım programının süresi de aynı gün doluyor.Bir önceki yazımız olan Altın piyasasında bugün başlıklı makalemizde altın, çeyrek altın ve gram altın hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık