Askerlik Borçlanması Hesaplama ve Şartları

Askerlik borçlanması nedir?

Ülke şartlarımızda askerlik yaşına gelenlerin vatani görevlerini yerine getirirken, çalışma hayatından uzak kalması ve sosyal güvence dışında kalması neden ile uygulanır. Uygulama ise 506 ve 5510 sayılı kanunda yer alan borçlanma türüne göre yapılmaktadır.

Askerlik Borçlanmasını Nasıl Hesaplanır?

Hesaplama işlemi asgari ücrete göre belirlenmektedir. Yani kısaca anlatmak gerekirse;

  • Günlük kazanca göre yapılır.
  • Günlük kazancın %32’si ana hesaplama rakamıdır. (Bu da güncel olarak borçlanma yapılan döneme ait yılın asgari ücret üzerinden brüt olarak hesaplanır ve güne bölünür.)
  • En düşük rakam ile bu rakamın 6.5 katına kadar borçlanma yapılabilir. (Yani en küçük rakamın %32’si çarpı 6.5 anlamına geliyor.)

Askerlik Borçlanma Şartları Nelerdir?

İlk olarak en önemli şarttan başlayalım. Fiili askerlik yapmış olmak gerekir. Yani askerlik şartlarınca gidip gerekli bölgede askerliğini yapan kişiler yararlanabilir. Zaten bu işlemler askerlik yapılan süreci kapsamaktadır. İlerleyen süreçte çeşitli nedenler ile sağlık olur başka nedenler olur askerlik görevinden uzaklaştırılma durumunda süreç sonrası geçerli olmayacaktır. Öncesini kapsayacaktır.

Borçlanma Talep Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Başvuru sürecini Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmanız gerekiyor. Zaten başvurunuzu yaparken size verilecek bir belge olacaktır. O belgede gerekli kısımları doldurmanız yeterlidir. Sizden istenen bilgiler;

  • Askerliği nerede yaptınız, hangi yılda yaptınız gibi temel sorulardır.

Bunun dışında dilerseniz dilekçe hazırlayıp posta yolu ile başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru da kısa bir dilekçe yazıp yine aynı bilgileri dilekçe içerisinde geçirmeniz gerekir.

ÖRNEK :

İlgili Sosyal Güvenlik Kurulu Müdürlüğüne

…dönem de … yıllarında yaptığım ve … sürelik askerliğime ilişkin borçlanmamın yapılıp tarafıma bildirilmesini arz ederim.

Diye bir kısa cümleyle başvuru dilekçesi hazırlamanız yeterli olacaktır.

Başvuru yapacakların dikkat etmesi gereken husus ise, İl’de yaşıyorsanız bulunduğunuz ilde ki SGK İl Müdürlüğü’ne, ilçede yaşıyorsanız da yine bulunduğunuz yerin Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne yazılı başvuru yapabilirsiniz.  Oldukça basit bir başvuru ile işlemini gerçekleştirmeniz mümkün.

Askerlik Borçlanması Emeklilik Yaşını Nasıl Etkiler?

Borçlanma tipini iki farlı yöntem olarak irdelemek gerekir.

Askerlik öncesinde hiçbir yerde çalışmamış ve SGK girişi olmamışlar için,

Bir de askerlik öncesinde çalışma hayatına atılmış ve SGK girişi yapılanlar.

İlk seçenek sizin için geçerli ise yani herhangi bir çalışma hayatınız olmadıysa, askerlik borçlanması ile 1 yıl kadar bir süre erken emeklilik şansınız olabilir. Yani emeklilik yaşınızı 1 yaş geriye çekme durumu söz konusu. Fakat ikinci durumda, yani daha önce çalışmış olanlar için bu durum geçerli olmaz. Onun yerine prim gün sayısı olarak kazanım elde ederler.

Yazımızda bu konuda ki genel kafaya takılan tüm soruları yanıtladık. Bunların dışında cevabını merak ettiğiniz soruları bize ulaştırmak için alttan yorum atabilirsiniz.