Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisi Alabilir Mi? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Asgari Ücretle Çalışan Kişi Ev Kredisi Alabilir Mi?

Asgari ücret ile çalışan bir işçi konut kredisi başvurusundan olumlu sonuç alabilir mi?

Ev sahibi olmak herkesin olmasını istediği hayallerden bir tanesidir. Bu konuda nakdi olarak durumu iyi olan kişiler istedikleri evi rahatlıkla satın alabilirler ancak ev almak için maddi durumu iyi olmayan kişiler ise bankalardan konut kredisi altında kredi kullanarak ev sahibi olurlar. Bankalara ev kredisi için başvurulduğunda banka evin tam değeri kadar kredi vermez, genellikle evin değerinin %70 tutarında kredi kullandırır. Ev almak isteyen kişiler de bu tutara uygun olarak istedikleri evi satın alabilirler.

Ev kredisi söz konusu olduğunda birçok kişinin aklına gelen sorulardan bir tanesi de asgari ücretle çalışan kişi ev kredisi alabilir mi sorusudur. Çünkü ülkemizde asgari ücretle çalışan çok sayıda kişi bulunuyor. Bu nedenle de ev kredisi almak için sabit gelirlerinin yeterli olup olmadığı merak edilmektedir. Öncelikli olarak asgari ücretle çalışan kişinin ev kredisi alıp alınmadığı ile ilgili olarak şunu söylemeliyiz. Bu durum çekilen kredi tutarına göre değişir. Çünkü bankalar kredi taleplerine onay verirken kişinin aylık taksitinin belirli bir tutarı geçmemesine dikkat ederler.

Örneğin aylık 2000 TL geliri olan bir kişinin ev kredisi alabilmesi için aylık ödemelerinin maksimum 1000 TL olması gerekiyor. Daha doğrusu genellikle birçok banka bu duruma dikkat ederek hareket ediyor. Bu örnek üzerinden gidildiğinde aynı şey asgari ücretli kişiler için de geçerlidir. Yani çekilmesi istenen kredi tutarının aylık ödemeleri asgari ücretin yarısını geçmiyorsa kişiler rahatlıkla ev kredisi kullanabilirler. Ancak tutar yüksekse ve vade artıyorsa toplam ödenecek tutar arttığı için aylık taksitler de artar ve kredi onayı çıkmaz. Bunun dışında asgari ücretli kişinin ev kredisi çekebilmesi için gelirinin sürekli olacağına kefil olan bir kişi ile işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Asgari ücret alan kişiler için önerim aslında bir bankaya odaklanmadan, birden fazla banka ile görüşme yapmalarıdır. Kendi aylık ödemelerine uyan bir banka olmadıkça bu yükün altına girmek risk olacaktır. Kira bedeli öder gibi hissettirecek kredi tiplerine odaklanılmalı. Bu sayede çok fazla göze batmadan ödemelerini yaparlar.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık