Artı Para Nedir?

Hesabınızda yeterli para yoksa bile yinede nakit para çekebileceğiniz ve diğer bankacılık hizmetleriniz gerçekleştirebileceğiniz Akbank Artı Para ile ödemelerinize ve alışverişlerinize devam edebileceksiniz. Artı para nedir? Yazımızda artı para ile neler yapılacağı, faiz oranları, nasıl başvurulacağı gibi bir çok merak edilen sorulara cevap vereceğiz.

İçerikler

Artı Para Nedir?

Artı para, nakit ihtiyaçları, alışveriş yapmanızı ve diğer bankacılık işlemlerinizi hesabınızda para olmasa bile gerçekleştirebileceğiniz bir Akbank kredili mevduat hesabıdır.

Artı Para İle Neler Yapılır?

Artı para başvurularınızı Akbank şubelerinden, internet bankacılığı, ATM noktaları ve 444 2 525 numaralı telefon bankacılığına başvurabilirsiniz. Şubelerden yapılacak başvurularda gelir belgesi, ikametgah adresi, son 3 aya ait elektrik, su, telefon, doğal gaz faturalarından birini ibraz etmeniz gerecektir. Akbank tarafından yapılacak kontroller sonrası artı para hesabı açılacak ve bankanın belirlemiş olduğu limit kadar ek hesap açılacaktır. Ancak şunu bildirmemiz gerekir ki ödemelerde sorun yaşayan müşterilerin artı para talebi onaylanmamaktadır.

Artı Para Kullanılmazsa Faiz Yoktur

Artı para hesabı kullanılmadığı zaman hiç bir faiz veya komisyon ücreti alınmamaktadır. Artı para sayesinde hesabınızda para olmasa bile artı para limitiniz kadar nakit para çekebilir, alışveriş yapabilir, fatura ödemeleri, otomatik ödeme talimatları, vergi, sigorta, kira, harç, kredi kartı borç  ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Artı Para Nasıl İşler?

Artı para sisteminde kullanılan limit kadar günlük faiz işlenir. Kullanılan artı paranın ödendiği gün sayısı kadar faiz uygulanmaktadır. Artı para borçlarınız ise vadesiz hesabınıza para girişlerinde borcu kadar olan kısmı artı para borcu olarak kesilecektir. Eğer ki vadesiz hesaba girilen para tutarı artı para borcunu kapatamıyorsa, vadesiz hesaba giren tutar ile artı para borç  arasında ki fark kadar kullanılabilir artı para olarak hesaba yansıyacaktır. Artı para son ödeme günü geldiğinde tıplı kredi kartları gibi en az asgari ödeme tutarı kadar ödeme yapılmak zorundadır. 14 gün içinde ödeme yapılmadığında artı para kullanımı geçici olarak durdurulur. Ne zaman borç ödendi artı para tekrar deveye girecektir.

Artı Para Hesap Özeti

Akbank artı para hesap özeti isterseniz posta adresine isterseniz de e-posta adresine gönderilmektedir. Yine telefon bankacılığı, İnternet bankacılığını kullanarak artı para hesabınızın borcunu öğrenebilirsiniz.

Artı Para Faiz Oranı

Son olarak artı para faiz oranı aylık %1.84 oranındadır. Günlük artı para fai oranı ise ortalama %0.061 oranındadır. Artı paradan kullanılacak 1 aylık 500 liraya karşılık ortalama 12 lira faiz ödemesi yapılacaktır.