Arıcılık Nasıl Yapılmalıdır

Arıcılık Nasıl Yapılmalıdır

Arıcılık yapma işini kafaya koyduysanız ve mevcut durumdaki mekânınız arıcılık yapmaya müsait durumdaysa hedefinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz demektir. Elbette ki ilk olarak arıcılığın nasıl yapılması gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Arıcılığa başlamanın ilk adımı bir kovan ve arı almaktır. Eski biçimdeki kara kovan şeklinde sepet kovanlarını ideal fenni kovana aktarmanızın ardından arı elde edeceksinizdir. Lakin diğer bir seçenek olarak bulunduğunuz çevreden arı satın almayı tercih edebilirsiniz. Arıcılığa başlamak için olumlu yöntemlerin başında yöredeki bir arıcıdan fenni arı kovanı almanız gerekiyor. Bu kovanlar arıcılığa yeni başlayanlar için en ideal olanlarıdır. Arıcılığa ilk adımını atacak kişiler bir ya da iki kovanla bu işe girişmelidir. Bu kovanların kuvvetli olması çok faydalı olacaktır. Arıcılığı ilk kez tecrübe edecek bireylerin morallerini yüksek tutmaları gerekmektedir. Yörede arıcılık hakkında bilgisi olan kişilerle ve bu konuyla ilgili teşkilat ve kurumlarla yakın irtibat içinde olmalı ve kısa sürede bilgi birikimini arttırmalıdır.

Arılık Kurulacak Bölge

Arıları olabildiğince durgun ve dingin bölgelerde bırakmalısınız. Yol kenarlarına ya da yüksek sesli mekânlara kesinlikle arı bırakmamalısınız. Yollardan olabildiğince uzağa ve sükûnet içerisindeki yerlere bırakmak arılar için daha sağlıklı olacaktır. Asit ya da benzerlik gösteren maddelerin yapıldığı tesislerden olabildiğince uzaklaşmanız gerekmektedir. Seçtiğiniz yerde rüzgâr hızlı esiyorsa arılarınızı daha sakin ve rüzgârsız yerlere bırakmalısınız. Arılarınızı yerleştirdiğiniz bölge sabahın güneşinden 2 ila 3 saat yararlanmalı ve akşam olana dek bunun dışında hiçbir güneş ışığı almamalıdır. Arılık bölge seçiminde çevrenizdeki arı miktarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Arılı Fenni Kovan İle Arıcılığa Başlamak

 

Fenni kovan sahibi olduğunuzda mutlaka içine göz atmalısınız. Kraliçe arının içeride olduğuna, tahmini kaç yaşlarında olduğuna ve mevcut gücüne ve potansiyeline kısa bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Fenni kovan türünde 5 ila 6 çerçevesi kaplı ve en az 3 çerçevesinin içerisinde yavru varsa harika bir kovan olduğu söylenebilir. Arıların her an uçmaya hazır şekilde olacakları bir kovan almayı planlıyorsanız bu kovanı fazlasıyla uzak bir mesafeden temin etmeniz gerekmektedir. Zira arılar kovanlarına geri gelmeyip alıştıkları eski bölgeye gitme eyleminde bulunabilirler. Kovanınızın her daim hava almasına önem göstermelisiniz. Uçma deliklerini de kapattıktan sonra arıcılığın nasıl yapılması gerektiğini öğrenmişsiniz demektir.

Arıcılığa İlk Adımını Atanların Düşmemesi Gereken Hatalar

Arıcıların hangi hatalara düşmemelerini öğrenmeleri ve her daim temkinli olmalarında büyük yarar vardır. Henüz fenni kovanı enine boyuna öğrenmeden daha fazla kovan almaya çalışmamalısınız. Zira kovanlarınızı fazlalaştırmak isterken gözünüzden birçok detayı kaçırabilirsiniz. Arıcılığa girişmeden evvel çiçeklerin fazla bulunduğu bir bölge seçmek arılar için sağlıklı kabul edildiğinden bölgeyi eni boyuna gözlemlemeniz tavsiye edilmektedir. Belirlediğiniz yerin hava şartlarını ve yağış düzenliliğini de dikkate almanız gerekiyor. Bölgenin bal alma vakti dikkatli bir şekilde öğrenilmeli ve bu vakitler kovanın içerisindeki arı miktarı yükseltilerek çıkartılmalıdır. Arıcılıkla uğraş verirken düşülmemesi gereken hatalar bunlardan ibarettir.

Arıcılıkla Uğraşmak İsteyenlere Tavsiyemiz

Arıcılık işi verdiği büyük keyfin yanı sıra tahmin edemeyeceğiniz kadar bitkinleştiren bir uğraştır. Eğer bu işi yapmayı kafaya koyduysanız ilk olarak kesinlikle bu işi sevmelisinizdir. Zira arılarla aranız iyi değilse bu işe hiç girmemenizi tavsiye ediyoruz. Arıcılıkta hedefiniz bol miktarda bal toplamak değil saf bal toplamak olmalıdır. Arıcılıkla uğraş verdiğiniz süre boyunca devamlı kendinize bir şeyler katmaya ve geliştirmeye çalışmalısınız. Arıcılık uğraşını güncel olarak takip ederek, meslekte meydana gelecek yeni gelişmeleri uygulayabilirsiniz.

Arıcılığın Geliri Nedir, Ne kadar Para Kazandırır?

 

Arıcılık oldukça zor ve yorucu bir iş olmasının yanı sıra yüksek bir gelire sahiptir. Düzenli bir geliriniz olmasını beklememelisiniz. Arıcılıkla uğraşan bireyin mevcut konumuna göre üretimde değişiklikler gözlemlenmektedir. 1 kg polenin ücretinin 2 kg bal ücretiyle aynı olmasından dolayı polen almayı gözden kaçırmayın. 100 kovan arı kolonisini elinde bulunduran kişi aşağı yukarı 80 ila 90 kg bal toplar. Buna polen ve arı sütünün de eklendiğini varsayarsak kazancınız yüksek düzeylerde olacaktır.