Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri, plakalarına yazılan cezaları artık oturdukları yerden saniyeler içinde öğrenebilmekte ve yine plakalarına yazılan cezaları vergi dairelerine gitmeden ödeyebilmektedir. Emniyet Müdürlüğünün geliştirmiş olduğu online hizmet sayesinde aracınızın plakasına yazılan cezaları öğrenebilmekteyiz. Bu yazımızda da Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?  Sorusuna detaylı bilgiler vereceğiz.

E-Devlet Yoluyla Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama

Plakalara yazılan ceza olup olmadığı öğrenebilmek için E-Devlet olarak bilinen Turkiye.gov.tr adresine girmemiz gerekiyor.

Giriş yapıldıktan sonra sol tarafta en üstte bulunan e-Hizmetler bölümüne giriş yapılır. Açılan menüde yer alan seçeneklerden Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesi altında yer alan Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama seçeneğini tıklamamız gerekir.

Açılacak seçenekte bulunan Plak, T.C kimlik numarası ve aracın tescil tarihi bilgileri girildikten sonra aracın plakasına yazılmış son 1 yılda ki tüm cezaları görebileceksiniz. Yazılan cezaları öğrenebileceğiniz gibi cezaların hangi tarihte, hangi il ve ilçede yazıldığı, ceza yazıldığı saat ve tutar gibi detaylı bilgilere de öğrenilebilecektir.

 

 

Resimlerde de adım adım anlatıldığı gibi plakaya yazılan cezaları sorgulamak bu kadar basittir.

Trafik Cezalarını İnternette Ödeme

Gelelim plakalara yazılan cezaları yine online hizmetler sayesinde ödemeye.Bunun için yapılması gereken GİB diye kısaca adlandırılan Gelir İdare Başkanlığının www.gib.gov.tr adresine girmeniz gerekir. Açılan sayfada en üstteki menüde yer alan e-işlem bölümünde yer alan Borç Sorgulama ve Ödeme seçeneği üzerine geldiğinizde sağ tarafa açılacak pencerede yer alan Trafik Borcu Sorgulama ve Ödeme bölümüne tıklayınız. Açılacak sorgu penceresinde kendi T.C kimlik numaranızı, doğum tarihi, annenizin kızlık soyadı, annenizin, eşinizin, çocuklarınızdan birinin T.C kimlik numarası bilgilerini girdikten sonra en alttaki doğrulama koduyla birlikte giriş yapabileceksiniz. Eğer ki bilgileriniz doğruysa aracınızı plakası, tescil tarihi bilgilerini girerek trafik borcunuzu kredi kartınızla ödemiş olacaksınız.