Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kasko, araçların kaza yapması sonrası aracın hasarlarını, yangın, çalınma gibi olaylara karşı aracın tüm zararlarını karşılayan bir sigorta türüdür. Kasko ile Trafik sigortası asla karıştırılmamalıdır. Bir kaza sonrası kasko hem kasko sahibinin hem de karşı tarafın aracının hasarı karşılarken, trafik sigortası ise sadece karşı tarafın aracının hasarını karşılamaktadır. Ancak kasko fiyatları trafik sigortalarından daha pahalı olmaktadır. Araç kasko fiyatları nasıl belirlenir? Yazımızda hangi faktörlerin kasko fiyat belirlemesine kullanıldığı hangi faktörlerin kasko indirimi aldığı hakkında ki bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Kaskonun Kapsadığı Paket Sayısına Göre Fiyatı Değişir

Araçlara, kasko yapılırken kaskonun kapsamı çok önemlidir. Araç kasko kapsamı ne kadar çok genişlerse kasko fiyatı o kadar çok artmaktadır. Sigorta şirketleri, araç kasko kapsamına kaza, yangın, çalınma gibi riskleri paket içine sokarlar. Ancak araç sahipleri, bu paketlerin dışında terör olayları, doğal afet gibi başka risklerinde kasko paketinin içine dahil edilmesini isteyebilirler. Bu ekstra risk paketleri, kasko fiyatının artmasına neden olacaktır.

Araç Sahibinin Yaşı, Yaşadığı Şehir Bile Kasko Fiyatının Belirlenmesinde Rol Oynar

Araç kasko fiyatlarının belirlenmesinde dikkate alınacak diğer hususlar arasında da aracın daha önceden kaza yapıp yapmadığı, araç sahibinin yaşı ve yaşadığı yer de kasko fiyatının değişmesine neden olacaktır. Mesela daha önce kaza yapmış bir araç sürücüsünün yeni kasko yaptıracağında karşısına daha yüksek bir fiyat çıkacaktır. Yine araç sahibinin yaşadığı şehir, ilçe bile kasko fiyatının değişmesine neden olacaktır. İstanbul’da yaşayan bir araç sürücüsüyle Kırşehir’de yaşayan bir sürücünün yaptıracağı kasko fiyatları arasında fark olacaktır. Çünkü İstanbul’da ki araç sayısının fazla olması, yaşayan nüfusun fazla olması kaza yapılma riskini artırmaktadır. İşte bu riskler bile kasko fiyatının değişmesine neden olacaktır.

Kasko İndirimi Alan Haller

Birde kasko fiyatlarında ki indirimlerden bahsedelim. Hiç kaza yapmamış araç sürücüler hasarsızlık indirimden faydalanacaktırlar. Aracına güvenlik önlemeleri almış kişiler bile kasko indirimi alırlar. Diyelim ki araç sahibi aracına alarm, güvenlik kamerası takmışsa güvenlik indirim alırlar ve kasko fiyatı belirlenirken indirim alırlar. Araç sahinin yaşının büyük olması bile yaş indirimi almasına neden olacaktır. Aracın yaşı, lastiklerinin durumu, aracın ticari – bireysel oluşu, bakımı yapıldığı tarih bile kasko fiyatının belirlenmesine rol oynayacaktır.