Araç Kilometre Nasıl Sorgulanır

İçerikler

Araba Kilometre Nasıl Sorgulanır

Araba dünya tarihinin en büyük ve faydalı icatlarından olup dünya ulaşımına yeni bir boyut kazandıran muazzam makinelerdir. Arabaların insanlığa sağladığı büyük konfor ve ulaşım kolaylığı göz önüne alındığında bizler için büyük bir öneme sahip olduklarını söyleyebiliriz. Lakin arabaların bizde ki önemiyle aracın kilometresinin araç için önemini karşılaştırdığımız da sanıyorum ki kilometrenin araç için önemi biraz daha ağır basacaktır. Zira aracın kaç kilometre olduğu size büyük bir görüş sağlayabilir. Satın almayı arzuladığınız aracın markası, kaç model olduğu ve rengiyle fiyatı da çok önemlidir. Ancak bunlara odaklanıp kaç kilometre olduğunu önemsememek büyük bir hata olacaktır.

Aracın Kaç Kilometrede Olduğu Çok Önemli

Aracın kilometresi hayat çizgisine benzer. Örnek veriyorum 2 senelik otomobilinizin 100 bin kilometrede olduğunu farz edelim otomobillerde iki senelik ortalama kilometrenin 30 bin olduğuna baktığımızda otomobilin bu iki yılda çok yoğun bir tempoda kullanıldığı gerçeği ortaya çıkıyor. Bu sonuca göre araç fazlasıyla hırpalanmış ve uzun yollar gitmiş demektir. Bu sonuçta aklınıza bir takım cevapsız sorular getirir ve bu sorular gittikçe çoğalarak sizi karamsarlığa sürükleyebilir. Bundan mütevellit bir aracın malzemesinin durumu, motorunun performansı, hor kullanımı hakkında donanımsal problemler, hareket halindeki parçaların da aşınma olup olmadığı ve bakımının nasıl yapıldığıyla birlikte meydana gelecek olası bir arıza ihtimali akla geldiğinde bu aracı almaktan vazgeçmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz. Diyelim ki 5 yıllık ve 50.000 bin kilometrede bir araç buldunuz muhtemelen aracın oldukça sağlıklı kullanıldığını düşüneceksinizdir. Lakin günümüzde kilometreyle oynama diye bir sahtekârlık türemiş durumda. Bu tuzağa düşmemek için araç kilometresi sorgulamayı öğrenmeniz gerekiyor.

Araç Kilometre Sorgulama İşlemi

Satın alacağımız otomobilin kilometresine her zaman göz atmalıyız. TÜVTÜRK binek durumda ki otomobillerin her iki sene de bir ve ticari otomobillerin sene de bir incelemesini yapıyor. İnceleme esnasında otomobiller gerekli testlerden geçiyor ve gerekli bilgiler veri tabanında korunuyor. Yakın bir zaman önceye kadar bu bilgileri sigorta şirketleri sorguluyordu. Lakin yeni kanunlarla beraber vatandaşlarda sorgulayabiliyor. Kilometre sorgulamanın birkaç farklı yöntemi vardır.

TRAMER İle Kilometre Sorgulama 2019

Otomobilin taşıt numarasıyla ya da plaka numarasıyla TRAMER kayıtlarından sorgulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda, bu sorgulama için erişim izniniz olmalı. Bundan dolayı sigortacınızdan yardım istemelisiniz. Bu yöntemle istediğiniz bilgilere 5-10 dakika arasında erişebilirsiniz.

SMS Aracılığı İle Kilometre Sorgulama

SMS ile araç sorgulamaya gelecek olursak buda tercih edilecek pratik yöntemler bir tanesidir.  Bu yöntemle sorgulama yapmak için HASAR boşluk plaka ya da Şasi numarasını yazarak 5664’e göndermeniz gerekiyor.  Gelen mesaj, otomobilin son iki muayenesinden kilometre bilgileri olacaktır. Bundan dolayı mesajı halihazırda ki kilometreyle karşılaştırarak performansın oynatıp oynatılmadığına dair bir sonuca varabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Kontrolü

Oto ekspertiz yöntemiyle birlikte satın almak istediğiniz otomobilin motorunun performansı ve hasar durumu gibi konularda lazım gelen kontrolleri yaptırmanızı öneriyoruz. Bu kontrollerin sonucu düşüncelerinize ışık tutacak ve fikriniz açısından büyük faydası olacaktır. Ayrıca, otomobilin kilometresinde herhangi bir oynama yapıldıysa izlerden bu farkı anlamak mümkündür. Aynı zamanda, TRAMER ya da SMS sorgulamalarını yan yana getirerek iki sonuçtan elde ettiğiniz bilgileri karşılaştırmanızı ve bunun sonucunda kararınızı vermenizi tavsiye ediyoruz. Zira bu yöntem sizin için daha güvenli ve faydalı olacaktır.