Amerikan Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Mart ayının beklenen en önemli ekonomik gelişmelerin başında Amerikan Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararıydı. FED, Mart ayı toplantısında beklenen karar çıktı ve politika faiz oranını 25 baz puan artırdı.

FED, Politika Faiz Oranını Yüzde 25 Artırdı

Mart ayında, doların seyrini etkileyecek en önemli gelişme Amerikan Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararıydı. FED, beklenildiği gibi politika faiz oranını artırdı ve
yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltti. FED’in kararında en çok merak edilen konulardan biri de 2019 yılında kaç defa faiz artırımı yapılacağıydı. FED, bu sorunun cevabını da açıkladı ve 2019 yılında 3 defa faiz artırımı yapacağını duyurdu.

Dolar Günü Düşüşle Kapattı

Amerikan Merkez Bankası’nın artırım kararı ve 2019 yılında 3 defa artıracağını bildirmesi sonrası dolar, FED kararı sonrası düşüşe geçti. Günü 3.716 lirayla başlayan 3.747 liraya kadar çıktığı görüldü. Ancak durulan dolar günü yüzde 1.47 düşüş ile kapatıp 3.686 lirayla kapattı. Amerikan Merkez Bankası’nın faiz açıklaması sonrası da Euro’da artış yaşandı. Günü 3.948 lira ile başlayan Euro, 3.747 liraya kadar yükseldiği görüldü. Günü 3.944 lirayla kapattı.

Mart Ayı Merkez Bankası Para Politikası Kurul Sonucundan Ne Bekleniyor?

FED’in kararı sonrası gözler Merkez Bankası’na çevrildi. 16 Mart günü yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısının sonuçları merakla bekleniyor. Merkez Bankası’nın açıklamaları ve alacağı kararlarda doların seyrini etkileyecek gibi gözüküyor. Ekonomistlerin, Merkez Bankası’nın alacağı kararda ikiye bölünmüş gibi görünüyor. Bazı ekonomistler, Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu sonrası geç likidite penceresini ve faiz koridoru üst bandında artışa gideceğini düşünürken ekonomistlerin bir kısımı da Merkez Bankası’nın Şubat ayı kararlarını uygulayacağı ve Mart ayında artış yapmayıp, pas geçeceğine inanmaktadır. Bilindiği gibi yılın ilk Para Politikası Kurul toplantısı şubat ayında yapılmış ve marjinal fonlama oranını 8.5’dan yüzde 9.25’e çıkartmıştır.

2019 Yılında Dolar Ne Olacak?

2019 yılı dolar ile ilgili diğer bir senaryo ise FED’in 2019 yılı içinde 4 kez faiz artırım kararı alabileceği ve bu kararında piyasalarda spekülasyona yol açabileceği ileri sürülüyor. Yine FED’in alacağı küçülme kararı da doların artışına neden olacağına tahmin ediliyor. 16 Martta ki Merkez Bankası toplantısında geç likidite penceresinde 100 baz puan bekleniyor. Bu karar doların biraz daha gerilemesine neden olacaktır. Ancak FED’in alacağı karar 2019 yılı dolar kurunun değerini net bir şekilde ortaya çıkaracağına benziyor.