Altın fiyatlarında düşüş ne kadar sürer | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Altın fiyatlarında düşüş ne kadar sürer

Son günlerde dünyada altın yatırım olarak düşündürmeye devam ediyor zira altın fiyatları son 6 ayın dibinde olmakla beraber yatırımcılar altının yönünü merak etmekte.

Altın bu hafta, emtia grubunun 13 yılın en düşük seviyesine inmesi ile birlikte, oldukça kötü bir seyir izledi. Morgan Stanley’e göre durum daha da kötüleşebilir ve en kötü durum senaryosunda, fiyatlar ons başına 800 dolara kadar inebilir.

Altın Ne Olur

Altın Ne Olur

ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA OLDU?

Aralarında Tom Price’in de bulunduğu analistler, hazırladıkları raporda, “Altının bu seviyelere inmesi için, ABD’li politika yapıcıların faiz artırımına başlaması, Çin hisse senetlerinde diğer bir düzeltme hareketi ve merkez bankalarının altın rezervlerinden satış yaplmaları gerekiyor” dedi. 2015 yılı için fiyat tahminini değiştirmeyen Banka, ayrıca, altının muhtemellen 1,050 dolar civarında işlem göreceğini belirtti.  Altın Perşembe günü ons başına 1,098 dolar civarında seyrediyor.

CAZİBESİNİ KAYBETTİ

Altın, Fed’in faiz artırımınahazırlanması ve buna bağlı olarak, doların güç kazanmasının etkisi ile, yatırımcılar açısından cazibesini kaybetti. Goldman Sachs Group Inc.’den Jeffrey Currie’ye göre altın 1,000 doların altına inebilir ve Standard Chartered Plc, fiyatlardaki düşüşün muhtemelen süreceğini kaydetti. Altındaki son satış dalgası, Bloomberg Emtia Endeksi’nin 2002den bu yana en düşük seviyesine inmesine yardımcı olurken, ham petrol ve baz metaller de değer yitirdi.

Price, 22 Temmuz tarihli raporunda, değerli metalleri işaret ederek, “Bu emtia grubu için durum kötüleşiyor,” dedi ve “Değiştirmeden bıraktığımız mevcut değerli metaller fiyat tahminleri, Temmuz ayındaki satış dalgası ve Çin hisse senedi piyasalarındaki inatçı zayıflığın ardından, daha fazla aşağı yönlü risk taşıyor,” dedi.
Altın Pazartesi günü ons başına 1,086.18 dolar ile Mart 2010’dan bu yana en düşük seviyesini gördü ve 800 dolar seviyesinin altında en son 2008’de işlem gördü. Morgan Stanley’in 2015 yılı fiyat tahmini 1,190 dolar.Bir önceki yazımız olan Emeklilere maaş farkı ne zaman ödenecek başlıklı makalemizde emekli maaşları, kredi notum ve maaş farkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık