Ağır Vasıtalara Karakutu Takılacak

Ağır Vasıtaların Tüm Hareketleri İzlenecek

Uçaklarda ki karakutular artık ağır vasıtalara da takılacak. Özellikle nakliyat şirketlerine ait araçların takibi daha da kolaylaşacak. Araçların hızları, gitmiş oldukları istikametler, vermiş oldukları molalar, ani fren yapmaları, kazalar gibi araçla ilgili tüm gelişmeler anında takip edilecek ve müdahale yapılacak. Özellikle kamyon ya da tırların çalınması veya taşımış oldukları yüklerin kaybolması gibi durumlarda karakutularda ki görüntüler incelenip kısa sürede sonuca varılacaktır.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Harekete Geçti

Bilindiği ülkemizde ki kara araçlarına ilk karakutu denemesi 2019 yılında İETT halk otobüslerine uygulanmıştı. Karakutu sistemi sayesinde halk otobüslerinin kaza oranı düşmüş otobüsler takip altına alınarak anında müdahale edilmişti. İETT halk otobüslerinde ki karakutu başarısı tır ve kamyonlar üzerinde de denenmeye karar verildi. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu harekete geçerek, federasyona kayıtlı tüm tır, kamyon, damper gibi ağır vasıta araçlarına karakutu takılması çalışmasına başladı. Sistemin tır ve kamyonlarda da başarılı olması durumunda karakutu uygulaması zorunlu hale getirilecek.

Karakutuların Özelliklerinde Neler Olacak?

Tır ve kamyon gibi ağır vasıtalı araçlara takılacak karakutular, GPS sayesinde cep telefonlarından bile takip edilecek. Karakutularda son model, gece görüş özelliği de bulunan 4 tane full HD kamera sistemi olacak. Kameralar sürekli kayıt edecek, karakutular 30 günlük kayıtları tutabilecek kapasitede olacak. Karakutuların, ani fren ve kaza sırasında hasar görmemesi için tıpkı uçaklarda olduğu gibi kırılmaz metallerle korunacak. Kameralar, araçların arka kısımları, ön kısımlarını görebildikleri gibi aracın hızını ölçmek ve şoförleri takip edebilmek için şoför kabinini de gösterebilecek.

Sigorta İşlemleri de Hızlanacak

Araçların kaza yapması durumunda kaza anı ve kazadan sonra ki 30 saniyelik görüntüler anında sistemin takip edildiği veri tabanına gönderilecektir. Böylece kaza anında müdahale edilecektir. Karakutu sistemi sayesinde araçların trafik sigortası işlemlerinde, kaza durumunda kaza raporu beklenmeden karakutunun göndermiş olduğu görüntüler sayesinde işlemlere başlanıp, zaman kaybının önüne geçilecektir.