Açlık Sınırı Açıklandı

Düzenli ve sağlıklı bir beslenme için gerekli gıda ürünlerinin alınması için gerekli alt limit tutarına açlık sınırı denilmektedir. Ülkemizde her ay Türk İş, açlık yoksulluk sınırını araştırmakta ve kamuoyuyla paylaşmaktadır. 2019 yılının mart ayına ait yoksulluk rakamları açıklandı. Buna göre açlık sınırı olarak 1480 lira açıklandı.

Dört Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı 1480 Lira Olarak Belirlendi

Gıda ürünleriyle iletişim, sağlık, ulaşım, kira, giyim, yakıt, enerji tüketimi, eğitim gibi giderlerde ki artış ve azalışların ailelere olan yansımaları araştırılmakta ve bu giderlerin karşılanması için belirlene asgari tutarlar belirlenmektedir. 2019 yılı mart verilerine göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak 1480 lira açıklandı. Bu rakam sadece 4 kişilik bir ailenin temel gıda ihtiyaçlarını kapsayan maliyet tutarıdır.

Yoksulluk Sınırı 4823 Lira Olarak Açıklandı

Yoksulluk sınırı olarak adlandırdığımız ve gıda ürünlerinin dışında ki ihtiyaçların karşılanması için gerekli asgari tutardır . 4 kişilik bir ailenin 2019 mart ayı yoksulluk sınırı olarak da asgari limit 4823 lira olduğu açılandı. Ülkemizde asgari ücretin 1404 lira olduğunu düşünürsek ve asgari ücretle geçinen 3 kişilik bir aileyi düşünürsek, açlık ve yoksulluk sınırının ne kadar aşağılarda olduğunu göreceğiz.

Temel Gıda Ürünlerinde 1 Ayda 1 Liralık Artış Gözlendi

Türk İş tarafından 2019 mart ayına ait bekar yaşam sınırı da belirlendi. Bir bekarın yaşam sınırı asgari tutar olarak 1853 lira olarak belirlenmiştir. Bu rakam içinde yoksulluk sınır tutarları da dahil edilmiştir. 2019 şubat ayına ait peynir, süt, yoğurt gibi ürünlerde fiyat artışının olmadığı belirtilse de 2019 yılı mart ayı ile 2019 mart ayı arasında ki gıda ürünlerinde yüzde yirmi fiyat artışı olduğu belirlenmiştir. Bu fiyat artışları karşısında yaşam sınırı da artışa geçecektir. Yine 2019 şubat ayı ile mart ayı arasında ki bir aylık zaman diliminde tereyağı, ay çiçek yağı ve zeytin yağı fiyatlarında 1 liralık artış olduğu tespit edilmiştir. Kış sebzeleri ve meyvelerinde de yine 1 liralık artış olduğu belirtilmiştir.