ABD’den Uçuşlarda Elektronik Cihaz Yasağı

Amerika Birleşik Devletleri, almış olduğu yeni bir kararla, içinde Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülke vatandaşlarının Amerika’ya olan uçuşlarda terör tehditlerine önlem için elektronik eşya taşıma yasağı getirdi.

Terör Tehdidi Önlemi İçin Elektronik Eşya Taşınma Yasağı Getirildi

Amerikan Başkanı Donal Trump, almış olduğu ilginç kararlarla konuşulmaya devam ediyor. Amerika Dış İşleri Bakanlığı, almış olduğu yeni bir kararla 8 ülke ile Amerika’ya olan direk  ticari uçuşlarda, cep telefonu da dahil olmak üzere elektronik eşyalarla Amerika’ya olan seyahatlerine engel koydu. Böylece o ülke ticari uçakları, cep telefonlarıyla ve diğer elektronik eşyalarıyla uçuş yapamayacak.

Yasak Getirilen Ülkeler Hangileridir?

ABD Dış İşleri Bakanlığı, yapmış olduğu açıklamada ” Belirtilen hava alanlarından güçlü terör tehditlerinin ticari uçaklara sızacağı tehlikesi sonucu alınmıştır.” açıklaması yapıldı.  Yine ADD Dış İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, terör örgütlerinin yeni saldırılar ve tehditler için yeni girişimlerde bulunmaya çalıştığı ve ticari uçak taşımalarının da bu yeni yöntem içinde olduğunu ve böyle bir karar alındığını açıkladı.  Alınan karar sonrası İstanbul, Kahire, Amman, Kuveyt, Kazablanka, Doha, Riyad, Cidde, Abu Dabi ve Dubai’den gelecek ticari uçaklarda elektronik eşya taşımasına izin verilmeyecek.

İngiltere’den de Elektronik Eşya Taşıma Yasağı Geldi

Amerikanın elektornik eşyalarının uçuşlarda taşınamayacağı yasağı sonrası bir yasak da İngiltere’den geldi. İngiltere’de yaşanan terör olayı ve 1 kişinin ölümünden sonra da İngilter Dış İşleri Bakanlığı, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 6 ülkeden İngiltere’ye yapılacak direk uçuşlarda elektronik eşya taşıma yasağı getirdi. Böylece İngiltere’ye yapılacak direk uçuşlarda yolcuların, bakanlığın belirlediği elektronik eşyaları kabineye alamayacaklar.

Amerika ve İngiltere’nin almış olduğu bu kararlar en çok ticari uçuş firmalarını etkiledi. Her ülke Dış İşleri Bakanlığı yetkilileri, uçuş yasağı getirilen ülkelerle ve etkilenecek havayolu şirketlerinin yetkilileriyle de görüştüklerini belirttiler.