80 Yaş Üstü Banka Kredisi Kullanabilir Mi? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

80 Yaş Üstü Banka Kredisi Kullanabilir Mi?

80 Yaş Üstü Banka Kredisi Kullanabilir Mi?

Ziyaretçimiz Tekin S. Sorusu : 80 Yaş Üstü Banka Kredisi Kullanabilir Mi?

Cevap : Bankalar belli bir yaşa sahip olan müşterilerine ihtiyaç kredisi vermeyi uygun bulmazlar. Burada yaşın önemi oldukça büyüktür ancak bankadan bankaya da bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin bir banka müşterisine 65 yaş üzerinde kredi vermezken başka bir banka bu yaş sınırını 70 olarak belirleyebilir. Öncelikli olarak sizin burada yapmanız gereken şey banka kredinizin şeklini belirlemeniz ve buna istinaden o bankanın bir şubesine giderek ayrıntılı olarak bilgi istemeniz yönünde olmalıdır. Çünkü başvurunuz eğer onların şartlarına uymuyorsa o zaman geri dönebilir ve dönen her kredi sizin kredi notunuzu da etkileyecektir.

Ülkemizde kredi çekebilmek için ortalama yaş sınırının 78 olduğunu belirtmek gerekir. Bunda ise sınır ortalama bir yaş ömrünün 75-81 Aralığında olmasıdır. Dolayısıyla bankalar kredi verirken bu durumu dikkate alırlar.  Dilerseniz bu duruma açıklık getirmek için yalnız 80 yaş değil de 75 ve 70 yaşları içinde açıklama yapalım

80 yaşında kredi

Her banka yaş sınırını farklı tutmuştur ancak buradaki en yüksek yaş sınırını ise Aktifbank tutmuştur. Banka 81 yaşına kadar kredi verebilmektedir. Ancak 80 yaşındaki bir kişi 3 vadeli kredi alabilir yani 83 yaşındayken kredinin tamamının ödenmesi gerekir.  Bunun yanı sıra Denizbank ve Vakıfbank’ ta Aktifbank ile rekabet içerisindedir. Bu iki bankada yaş sınırını 80 olarak belirlemişlerdir. Ancak bu iki bankadaki durum şu şekilde gerçekleştirilir 80 yaşındaki bir kişi 1 yıl vadeli kredi çekebilir Aktifbank’ta ki gibi 3 yıl çekmek istiyorsanız 77 yaşında olmanız gerekir.

 75 yaşında kredi

75 yaşında kredi veren bankaların sayısı da bu oranda yukarı doğru çıkar yukarıda saymış olduğumuz 3 bankaya ING bank ve Şekerbank’ ta eklenir bu iki bankada kredi yaş sınırı ise 72’dir.

70 yaşında kredi

70 yaşında kredi almak isteyen kişiler 75 ve 80 yaşındaki kredi veren bankalara TEB ve de birçok banka katılmıştır. 70 yaşında ve de geliri olan bir kişiye bir çok banka rahatlıkla kredi verebilir ancak burada önemli olan kredinin vadesidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Eksi Borç Ne Anlama Geliyor? başlıklı makalemizde Eksi borç nedir, Ekstredeki eksi borç ve Kredi Kartı Eksi Borç hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. iremicoz dedi ki:

    74 yaşındayım kredi için sorun olur mu acaba ?

  2. tahauras1 dedi ki:

    dedemin adına kredi başvurusu yapabilir miyim ki?

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık