72 Ay Yapılandırma Nasıl Yapılır? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


72 Ay Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Bankalar tarafından verilen kredi kartı ve kredi gibi geri ödemeli borçlar maalesef tüketicilerin bilinçsizce kullanması ve biriken borçlarından ötürü ödenemez hale gelebilmekte. Bu durum ayrıca farklı sebeplerden ötürü de kişinin ödeyememe durumuna kadar erişebilmektedir. Bu kapsamda yapılandırma adı ile geçen banka borçlarını yeniden taksitlendirme modülü günümüz Türkiye’sinde yer alan birçok banka tarafından tüketicilerine sunulmakta olan bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda daha alt ay vade seçenekleri ile ödenebilmekte olan yapılandırma borcu Başbakan Yıldırım tarafından yapılan açıklama neticesinde 27 Eylül tarihinde yürürlüğe giren yeni yönetmelikçe yapılandırma vadeleri 72 aya kadar yükseltilmiştir.

72 AY YAPILANDIRMA KİMLER İÇİN GEÇERLİ?

72 ay vade kapsamı maalesef tüm tüketiciler kapsamamakta. Sadece gecikmeye düşen kredi kartları için bu sunumu tüketicilere hazırlayan bankalar, buna hitaben asal takibe düşmeyen ve daimi olarak sadece asgari ödeme tutarını yatıran kişilere bu olanağı sunmakta. 72 ay vadeli kart borcu yapılandırma üzerine birçok kişinin araştırmaları genellikle her bankanın bir diğer bankaya uyum sağlamadığını görmekte. Bu durum tamamen müşterisi olduğunuz bankanın bu yasal yönetmeliğe uyum sağlayarak yapmasına bağlı bir durum olmaktadır. Bu duruma ilişkin bankalar genel olarak 72 ay vadeli taleplere pek sıcak bakmadığı gibi müşterilerine 48 ay vadeli kart borcu yapılandırma seçeneğini sunarak hem ödemelerin daha çabuk gerçekleşmesi hem de tüketicilerin daha fazla faize girmeden rahatlıkla ödemelerini gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. 72 ay vade üzerinden hesaplanan faiz oranları genel olarak bankadan bankaya değişiklik göstermekte olup, 1,60 ila 2,52’e kadar değişmekte olan faiz oranlarını tüketicilere sunmaktadır.

Eğer 3 ay boyunca ödeme konusunda aksatılmış bir kredi kartına sahipseniz kısa bir zaman içerisinde kredi kartınızın kapatılma gibi bir olasılığı bulunmaktadır. Bu kapsamda kredi kartı iptal edilen ve yasal sürece düşen kart sahiplerine 72 ay vade uygulanamayabilmekte. Kredi kartlarının yanı sıra kredi borçları üzerine de yapılandırma seçeneklerinin olduğu bankalar hizmetlerinde maalesef  72 ay vade seçeneği bulunmamaktadır. Faiz oranı 1,49’dan başlayan 48 ay vadeli kredi borcu yapılandırma işlemleri bulunmaktadır.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. cenkbabaeren dedi ki:

    1. Bankalar 72 ay vadelendirmeyi risk olarak görüp faizi düşürmeye yanaşmıyor.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık