65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır

65 yaş aylığı, yardıma gereksinim duyan, kimsesi olmayan, çalışamaz halde olan, 65 yaşını geçmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanan ve aylık ödeme dönemleri olan aylığa denir. Bir diğer adı ise yaşlılık maaşıdır. Uygulamanın yürürlüğe geçmesiyle birlikte 65 yaşını doldurmuş olan ve koşulları taşıyan yardıma muhtaç bireylere ödeme yapılmaktadır.

Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yardımı almak isteyen bireyler ilk olarak sordukları soru 65 yaş aylığı için nereye başvurulur olur. İkamet ettikleri ilçenin mal müdürlüğü veya SGK İl Müdürlüğünde temin edeceği evrakları sorunsuz ve doğru bir şekilde doldurarak yine bulunduğu ilçede ki mal müdürlüğüne ya da SGK İl Müdürlüğüne teslim etmesi gerekir. Yetkili kurumlar tarafından gerekli takibat yapılır. Yapılan takibat sonunda kişi belirtilen şartları sağlıyorsa yardımı almaya hak kazanır. Yetkili kurumlar tarafından yardımı almaya hak kazanan kişilerin belgeleri genel müdürlüklere gönderilerek işleme alınır. İşlemler hallolduktan sonra başvuruda bulunan kişi yardım almaya başlar.

Aylıktan Kimler Nasıl Yararlanır?

Yardımı alacak olan bireylerin belli koşulları taşıması gerekir. 65 yaş maaşı kimler alabilir sorusunun cevabı şu şekildedir;

 • 65 yaşını tam olarak doldurmak
 • Yardıma muhtaç olmak
 • Yakın hısım sahibi olmamak
 • Her hangi bir kuruluştan yardım almamak
 • Her hangi bir kurumdan maaş almamak
 • Devamlı kazanım sahibi olmamak
 • Taşınmaz mülk sahibi olmamak
 • Gerekli kanun da belirtilen memur aylık maaşının katsayısının çarpılması sonucu belirlenen tutardan daha az kazanç sahibi olmak

Bu şartları taşıyan her hangi Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı 65 yaş yardımı almaya hak kazanır.

Aylığı Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

 • Gerekli kamu kurumlarından alınacak olan başvuru belgesi
 • Kaymakamlıklardan temin edilen vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yine gerekli mercilerden temin edilen ikametgâh
 • Vesikalık fotoğraf (3 tane)

Devlet Tarafından Verilen Bu Yardım Ne Kadar?

65 yaş maaşı 2019 ne kadar sorusunun cevabı olarak mecliste görülen yasa ile birlikte belirlenen SSK yardımı asgari ücretin 1/3 ü olarak kesinleşmiştir. Yaşlıların %70 ve üzeri özürlü raporları var ise alacakları yardım belirlenen tutarın 3 katı kadardır.

65 Yaş Aylığı Ne Zaman Alınmaya Başlanır?

Tamamlanan belgeler mal müdürlüğüne teslim edilir. Mal müdürlüğünden tüm belgelerin genel müdürlüğe ulaştırılması ile gereken işlemlere başlanır. Başvuru belgelerinde her hangi bir yanlışlık ya da eksik bir kısım var ise yardımın alınması gecikebilir. Verilen ilk aylık için ödeme, T.C. Ziraat Bankası şubelerinden, daha sonra ki aylıklar PTT şubelerinden temin edilir. 65 yaş yardımı yasasında belirtilen koşullar sebebiyle bu maaşlar üçer aylık dönemler şeklinde temin edilir.

Sağlık Desteği Alınabilir Mi?

65 yaş maaşı almayı hak kazanan bireylere devlet tarafından 2022 sayılı yasa ile yeşil kart verilir. Yetkili kurumların tasdik ve imzasıyla alınan yeşil kartın sayesinde tüm sağlık muameleleri devlet tarafından ödenir.

Emekliler 65 Yaş Aylığından Fayda Sağlayabilirler Mi?

Emekliler 65 yaş yardımından yarar sağlayamıyorlar. 65 yaş yardımı sahibi olabilmek için kişi yetim aylığı, malullük aylığı, dul aylığı ve yahut devamlı iş göremez maaşından yarar sağlanıyorsa 65 yaş aylığından yararlanamazlar.

Önceden 65 yaş aylığı alan kişiler için alacakları maaş yaşadıkları evdeki kişi sayısı üzerinden belirleniyordu. Devlet tarafından yapılan değişikler nedeniyle 65 yaş aylığı alan yurttaşların gelir sınırı eşi ve kendisi adına hesaplanır. Bu şartlarda hane içinde yaşayan ve aylıktan yararlanan kişilerin dışında her hangi bir kişi eve girdiğinde 65 yaş yardımı kesintiye uğramaz.