4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü Nedir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü Nedir?

4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü Nedir? 

4c kavramının söz konusu olması ile birlikte akla ilk gelen şey; kamu devlet teşebbüslerinde sözleşmeli olarak çalışan personeldir. Buna ek olarak 657 sayılı kanun kapsamının c bendi gereğince düzenlenmiş olan tasarı; kamu da çalışan fakat devlet idarelerinde kadro almamış olan personelleri kapsar. 5510 sayılı kanun gereğince ise; 4C bendinin ifade ettiği durum; devlet teşebbüsleri içerisinde kadrolu olarak çalışa ve emekli sandığı kapsamına dahil olan personelleri kapsar.

İsteğe bağlı iştirakçilik durumunun söz konusu olabilmesi için mutlaka devlet kadroları içerisinde 10 yıl boyunca çalışmış olmak gerekmektedir. Bunun haricinde ise; çalışmaktan vazgeçmiş olan kimselerin önceki çalışma durumlarını ve gelecek ile alakalı olan kaygılarını birleştirmeleri halinde ortaya çıkan durum; dışarıdan ödeme yaparak emekli olabilme şeklindedir.

4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü Alma Nasıl Olur?

Eski adı ile belirtecek olur isek emekli sandığının ödeme dökümünün alınması e – devlet sistemi üzerinden mümkündür. Ancak mutlaka e – devlet şifresinin edinilmiş olması gerekmektedir. Bunun haricinde konu ile alakalı olarak e – devlet şifresinin nasıl edinilebileceğini de belirtelim. Bu bağlamda;

  • Kendinize en yakın PTT şubesine gitmeniz ve e – devlet şifrenizi almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.
  • Belirtmiş olduğunuz e – devlet isteminin ardından çalışan size kapalı bir zarfın içerisinde şifrenizi sunacaktır.
  • Sonrasında ise ödemeniz gereken işlem ücretini de hatırlatalım.

Tüm bu adımların ardından ise yapmanız gereken; e – devlet sistemi üzerinden giriş yapmaktır. Giriş yapmanızın ardından sorgu ekranı ile karşılaşacak ve kimlik doğrulaması yapmak durumunda kalacaksınız. Bu kimlik doğrulama işlemi son adımdır. Sonrasında; 4C bendi için ayrılmış olan bölüme giril yaparak ödeme dökümlerinizi görebilir, ayrıntılar ile dolu sayfalara göz atabilir ve işlemlerinizin kontrolünü sistemden düzenli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

4C Hizmet Dökümü Paneli

e- devlet sistemi üzerinde yer alan 4C hizmet dökümü paneli üzerinden kontrol edebileceğiniz ödemelerinizin sonrasında emeklilik hesaplama yoluna da gidebilirsiniz. 4C paneli içerisinde yalnızca emekli sandığı işlemleri yer alır. Siz eğer farklı bir konu ile alakalı olarak bilgi kontrolü yapmak ister iseniz bu bölümden çıkmalı ve ana bölüm üzerinden ilgili konunun olduğu panel üzerine giriş yapmalısınız.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık