30 Yıl Üstü Çalışan Memur Emeklisine İkramiye | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

30 Yıl Üstü Çalışan Memur Emeklisine İkramiye

30 Yıl Üstü Çalışan Memur Emeklisine İkramiye

Memur Emeklisine İkramiye Müjdesi

30 yıl kamu dairelerinde memur olarak çalışan ancak emekli olunca 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alan memurların mağduriyet giderilmesi için yapılan çalışmalar sonuçlandı. Böylece 30 yıl memur olarak çalışmış ve emekli ikramiyelerin 30 yıl olarak alan memur emeklileri, 30 yıldan sonra ki çalışmış oldukları yıllar içinde ikramiye alacak. 30 yıl üstü çalışan memur emeklisine ikramiye yazımızda genel kurul meclisinden geçen düzenlemenin detaylarını sizler için paylaşacağız.

Meclis Genel Kurulda Kabul Edildi

Bilindiği gibi devlet memuru olarak 30 yıldan fazla çalışmış ve emekli olmuş devlet memurlarının fazla çalışmış oldukları yıllar emekli ikramiyesi değerlendirilmesinde göz önünde bulundurulmuyor sadece 30 yıla kadar olan çalışmış oldukları süre değerlendiriliyordu. Hatta bu haksız emekli maaş hesaplamasını bazı emekli memurlar mahkemeye kadar taşımıştı.

Ek İkramiye Tutarı Ne Kadar Olacak?

Genel kurul, Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşmelerinde  torba yasası adı verilen paketlerde yaptığı görüşmeler sonrası 30 yıldan fazla çalışmış ve emekli olmuş memurların, fazla çalışmış olduğu yıllarında değerlendirilmesi ve tam hizmet yılı için ek ikramiye ödenmesine ilişkin maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddeye göre 30 yıldan sonraki her yıl için görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler dikkat alınarak ödenmeye başlayacak. İlk aşamada 30 yıldan fazla çalışmış olan ve emekli olan memurlar yasanın yürürlüğe girdiği günden 1 yıl içinde başvurduğunda 7.500 liraya kadar olan alacakları ilk 3 ay içinde ödenecektir. Yapılan hesaplama da 7.500 liradan fazla tazminat almaya hak kazanmış memur emeklileri ise kalan tazminatın faizinin hesaplanmasıyla ödeme yapıldığı ayın bir ay sonra ki ayında ödeme yapılacaktır.

Dava Açmış ve Açmamış Olanlar Nasıl Değerlendirilecek?

Yasanın yürürlüğe girdiği günden önce 30 yıldan fazla olan yılların tazminatı için başvurup ancak mahkemeye vermemiş olanlar da yasanın yürürlüğe girdiği gün başvuru yapmış sayılacak. 30 yıldan fazla çalışmış ve 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi almış ancak ölmüş olan memurların mirasçıları da yeni yasayla kabul edilen farkı alabileceklerdir. Devam eden ancak sonuçlanmamış davalarda yine başvuru yapmış ancak mahkemeye vermemiş kişiler gibi değerlendirilip yasanın yürürlüğe girdiği gün başvuru yapmış sayılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Çocuk Parası Almak İsteyenlere Bilgiler başlıklı makalemizde Çocuk Parası nereden alınır, nereye başvurulur ve Yeni Doğan Parası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık