2050’de Dünyanın En Büyük Ekonomileri

21.yüz yılın içinde bulunduğumuz bu dönemlerde doğal kaynakların sayısı gittikçe azalmaya başlamıştır. Altın kaynaklarının azalması, petrol rezervlerin azalması buna iyi örneklerdir. Ekonomistlerin gelecek yüzyıllar da ayakta kalacak ülkeleri, üretim hacimlerinin belirleyeceğini ifade etmektedirler. Uluslar arası vergi ve denetim kuruluşu ve merkezi New York’ta olan PwC şirketi, bundan 33 yıl sonra 2050 yılında dünyanın güçlü ekonomisine sahip olacak ülkelerin sıralamasını yayınladı. Sıralamada özellikle Orta Asya ve Afrika ülkelerinde ki ilerleyiş göze çarpmaktadır.

Türkiye, Avrupa Ülkelerinin Önüne Geçti

2019 IMF sıralamasında, dünyanın büyük 14.ekonomisine sahip Türkiye, PwC şirketinin sıralamasında 11.sırayı aldı. Türkiye, Fransa ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinin önüne geçeceği görülmektedir.  PwCşirketi, 2050 yılında büyük ekonomiye sahip olacak ülkeleri belirlerken satın alam gücü paritesini dikkate alarak sıralama yapmıştır.

PwC Şirketinin Sıralama Listesinde Yer Alan Ülkeler

Sıralamada en ilgin ülke olarak karşımıza Bangladeş çıkmaktadır. Fakir bir Afrika ülkesi Bangladeş, PwC şirketinin sıralamasında 23. ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. 2001 yılında yaşamış olduğu ekonomik kriz ile adını duyuran Güney Amerika ülkesi Arjantin’de listede 29.sırada yer almaktadır. Dünyanın fazla nüfusuna sahip ülkelerden biri Pakistan’da listede 16.sırada yer almaktadır. Bir başka Afrika ülkesi olan Nijerya’da 2050 yılında dünyanın büyük ekonomisine sahip 14. ülke olarak görülmektedir. Avustralya kıtasının en büyük devleti Avustralya ise 2050 yılında dünyanın büyük 28. ülkesi olacak. Komşumuz İran ise PwC şirketine göre ekonomisi en hızlı gelişen ülkeler arasında yerini aldı ve sıralamada 17. oldu. Dünyanın en prestijli ülkelerinden biri olan Kanada’da listede 22.sırada yer aldı. Avrupa’nın turizm merkezi olan İspanya’da PwC şirketi tarafından 26. sıraya yerleştirildi. Petrol ülkesi olan Suudi Arabistan’da 2050 yılının en güçlü ekonomisine sahip devletler arasında 13.oldu. Yine bir Avrupa ülkesi olan Fransa’da listede 12.sırayı aldı. Dünyanın en kalabalık 4. ülkesi ve en fazla Müslümanın yaşadığı ülke olan Endonezya ise listede 4. sırada yer aldı. Dünyanın en güçlü devletleri arasında yer alan Rusya ise 6.sırada yer buldu.

2050 Yılında Büyük Ekonomiye Sahip Olacak İlk 3 Ülke

Gelelim listenin son 3 ülkesine. 3.sırada süper güç devlet olarak lanse edilen Amerika aldı. 2. sırada ise gelişen ekonomisiyle dikkatleri üzerine çeken ve dünyanın kalabalık en fazla ikinci ülkesi olan Hindistan yer aldı. Listenin birincisi ise hepinizin tahmin ettiği gibi Çin oldu.

Türkiye 11.Sırada Yer Aldı

Türkiye, PwC şirketinin sıralamasında 2030 yılında dünyanın en büyük ekonomisine sahip 12 ülke ve 2050 yılında da 11.ülke olarak yer aldı.