2017 Yılında Dolar Ne Olur? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

2017 Yılında Dolar Ne Olur?

2017 Yılında Dolar Ne Olur?

2017 yılına girdiğimiz şu günlerde dövizin hızı bir türlü kesilemiyor. Dolar ve Euro tarihi günlerini yaşıyor desek yalan olmayacak. Merkez Bankası ve hükumet doların ateşini düşürmek için önlemler alsa da faydalı olmadı ve dolar 4 liraya kadar dayandı. Peki 2017 yılında dolar ne olur?

Dolar İçin Alınana Önlemler Yetersiz Kaldı

Dolar 11 ocak itibariyle 3.940 liraya kadar dayandı. Euro ise 4.109 lirayı buldu. Euro, Türk lirası karşısında yeni bir rekor kırdı ve tarihinde ilk kez dört liranın üstüne çıktı. 10 Ocak 2017 yılında Merkez Bankası, doların tırmanışını durdurmak için bazı kararlar aldı. Yeni kararlarla, Merkez Bankası, dünya Merkez bankaları arası  borç alma limitini 22 milyar Türk Lirası’na düşürdü. Yabancı para zorunlu karşılıklarını tüm vadelerde 50 baz puan indirdi. Bu kararlarla doların ateşi biraz da olsa düştü ve 3.75 liranın altına düştü. Ancak dolar ertesi günü yine tırmanmaya devam etti ve günü 3.940 lirayla kapattı. Diyebiliriz ki Merkez Bankasının almış olduğu önlemlerde yetersiz kaldı. Şimdi tüm gözler Merkez Bankasının 22 ocakta alacağı karara döndü. Türk lirası, dolar karşısında 10 günde %9 değer kaybetti.

Dolar Kurunun Düşürülmesi İçin Ne Gibi Önlemler Alındı?

Merkez Bankasının faiz bantlarını indirmesi, dünya Merkez bankaları arası  borç alma limitini 22 milyar Türk Lirası’na düşürmesi, yabancı para zorunlu karşılıklarını tüm vadelerde 50 baz puana indirmesi, kamu kurumlarında ki yapılacak alım ihalelerinde dolar yerine Türk lirası kullanılmaya karar verilmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşlara ellerinde ki doları bozdurup Türk lirasına çevirme çağrısı, spor kulüplerinin transfer ücretlerini dolar yerine Türk lirasına çevirmesi gibi bir çok önlem maalesef doların yükselişini engelleyemedi.

Doların Fırlamasının Nedenleri?

Uzmanlar, doların fırlamasını dört nedene dayandırmaktadır. Bunlar, 22 Ocakta Merkez Bankasının alacağı kararın net olmaması, Amerikan Merkez Bankası‘nın (FED) bu yıl faiz artırım yapacağı sinyalini vermesi, Anayasa değişikliği, Başkanlık sistemi, kredi derecelendirme kurumu Fitch‘nin Türkiye’nin kredi notunu düşüreceği nedenlerinden dolayı doların artışı engellenemiyor.

2017 Yılı İçin Ekonomistlerin Görüşü

Son olarak ekonomistlerin ortak görüşü 2017 yılının doların yılı olacağı şeklindedir. Merkez Bankası ve hükumetin alacağı ciddi önlemler ile doların en fazla 3.650 lira seviyelerine inebileceği görüşündedirler.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Çalışma Saatleri ve Çalışma Günleri başlıklı makalemizde Çalışma saatleri, haftasonu açık mı ve Ziraat mesai saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık