2017 Yılı Memur Fazla Mesai Ücretleri | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

2017 Yılı Memur Fazla Mesai Ücretleri

2017 Yılı Memur Fazla Mesai Ücretleri

2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu, 24 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınladığı kanunla 2017 yılında memur ve sözleşmeli personellerin alacakları fazla mesai ücretleri açıkladı. Yeni zamlarla beraber memur ve sözleşmeli personellerin fazla mesai saatlerine %5.2 oranında zam geldi.

Bilindiği gibi 2016 yılında hükumet ile memur sendikaları arasında yapılan sıkı pazarlıklar sonrası memurların 206 ve 2017 yılında alacakları zamlar belli olmuştu. Yeni zamlarla beraber memurlar 2017 yılının Ocak ayında %3, Temmuz ayında %4 olmak üzere toplam da %7 zam almıştı. Yeni zamlar 2017 yılının ocak ayından itibaren zam farklarıyla beraber memur maaş bordrolarına yansıyacaktır.

2017 Yılı Memur Fazla Mesai Ücretlerine Yüzde 5.2 Zam

Fazla mesai yapan memurlarda 2017 yılı için yapılacak fazla mesai saatlerini merakla bekliyorlardı. Ancak verilen fazla mesai saatleri açıkçası hayal kırıklığında öteye gitmedi. 2017 yılı için fazla mesai yapan memur ve sözleşmeli personele %5.2 oranında zam yapıldı. Yeni zam oranıyla beraber 2016 yılında fazla mesai ücreti olarak her saat başı 1.73 lira fazla mesai alan memur ve sözleşmeli personel, 2017 yılında yeni zamla beraber fazla mesai ücreti olarak her saat başı  1.83 lira fazla mesai ücreti alacaklardır.

Ancak fazla mesai saatleri her memur için aynı oranda olmayacak. Resmi Gazetede belirtildiği gibi ve bizim de aşağıda tabloda verdiğimiz gibi bazı bakanlıklara bağlı çalışan memur ve sözleşmeli personellerin fazla mesai saat ücretleri farklılık göstermektedir. Bu ücretler taşra da çalışma, görevlendirme, dini ve ulusal bayram günlerinde çalışma gibi farklar göz önünde tutularak değerlendirilmiştir. Yine fazla mesai ücretleri belirlenirken memurlar ve sözleşmeli personelin en fazla çalışabileceği fazla mesai saatleri de belirlendi.

Gündelik Ücretleri

Resmi Gazete’de, fazla mesai çalışma ücretlerinin yanında memurların yurt içi gündelik ücretleri de belirlendi. 2017 yılından itibaren  TBMM Başkanı ve Başbakana ödenecek yurt içi gündelik tutarı 60,34 liradan 63 liraya çıkarıldı. En alt kademedeki memura ise yurt içi gündelik ücreti olarak 34,18 lira yerine 36,25 lira ödenecektir.

Hangi Memur Ne Kadar Fazla Mesai Ücreti Alacak?

Aşağıda vermiş olduğumuz tabloda, hangi bakanlığa bağlı memur ve sözleşmeli personelin 2017 yılında alacakları fazla mesai ücretleri verilmiştir. Bu tabloya bakarak fazla mesai ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Esnaf Ahilik Fonu başlıklı makalemizde Ahilik donu, Ahilik nedir ve Esnaf Ahilik Fonu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık