2016 Trafik Sigortası Cezası Ne Kadar Oldu? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


2016 Trafik Sigortası Cezası Ne Kadar Oldu?

2016 Trafik Sigortası Cezası Ne Kadar Oldu?

Trafik Sigortası; Her araç sahibinin zorunlu olarak aracına yaptırması gereken sigortadır. Zorunlu trafik sigortasının kapsamında sigorta; kişinin kendi aracına alınan hasarı karşılamakla yükümlü değil, kişinin üçüncü bir kişiye vermiş olduğu zararı karşılamakla yükümlüdür. Yani bir sürücünün aracının yalnızca zorunlu trafik sigortası var ve ekstra bir sigortası yok. Ve bu sürücü kaza yaptı. Hem karşı araca hasar verdi. Hem de kendi aracına hasar verdi. Bu durumda zorunlu olarak yaptırılan araç sigortası hükmüne göre; sigorta sigortalığını yaptığı sürücünün haksız bulunması halinde üçüncü kişinin aracının masraflarını karşılamaktadır. Ancak kişinin kendi aracının hasarına karışmamaktadır. Her hangi bir kaza durumunda araca alınması muhtemel olan hasar için sigortanın kendi aracına da bakması talep ediliyorsa; ek bir sigorta yapılmalıdır. Bu ek sigorta zorunlu olan bir sigorta değildir. Yalnızca talep üzerine yapılan bir sigortadır. Ek sigorta ister yapılır, ister yapılmaz. Onda her hangi bir zorunluluk söz konusu değildir. Ancak zorunlu trafik sigortasının yaptırılması zorunluluk taşımaktadır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan sürücülere de uygulanan cezalar bulunmaktadır.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan sürücü için ilk uygulanan ceza-i sistem para cezasıdır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan sürücü için 2016 yılında trafik sigortası cezası olarak 92 TL belirlenmiştir. Ancak sürücü eğer ki; ceza ödemesini ilk 15 gün içinde ve peşin olarak yaparsa; bu durumda ceza üzerinde %25 indirim uygulanır ve cezayı alan sürücü cezasını 69 TL olarak ödemektedir. Cezasını geciktiren sürücüye ise faiz uygulaması yapılmaktadır.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan sürücünün cezası olan 92 tl’ye ek olarak sürücünün aracı bir de trafikten men edilmektedir. Bu men edilme işlemi; aracın çekici aracılığıyla çekilmesi ve araç sigortası yapılana değin bir otoparkta bekletilmesi anlamına gelmektedir. Ancak bu anlamda da sürücü için mali bir yükümlülük söz konusudur. Çünkü aracı çekilen sürücü; çekici ücretini ödemekle yükümlüdür. Bunun haricinde ir de aracının otoparkta kaldığı süre boyunca otopark ücret işlemektedir ve bu otopark ücretini de ödemekle yükümlüdür.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık