1915 Çanakkale Köprüsünün Temeli Atılıyor

Ayak açıklığı ile dünyanın en büyük köprüsü olma özelliğine sahip olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsünün temelleri 18 Mart günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle temeli atılacak.

Çanakkale Zaferinin 102.Yılında Temel Atma Töreni Gerçekleşecek

Bilindiği gibi 17 Mart günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Güney Kore Cumhuriyeti Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Ho-In Kang’ın katılımıyla 1915 Çanakkale Köprüsünün sözleşmesi imzalanmıştı. Bu büyük projenin temeli de 18 Mart Çanakkale Çanakkale Zaferinin 102. yılında 18 Mart günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı törenle temeli atılacak.

İstanbul ve Egeyi Birbirine Bağlayacak

1915 Çanakkale Köprüsünün projesinde yer alan bağlantı otoyolları sayesinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osman Gazi Köprüsüne bağlantı olacak ve üç köprü arasında bir ring olmuş olacak. Bu geçiş ringleri sayesinde hem bu bölgelerde yaşayan insanların bu bölgelere ulaşması daha kolay olacak hem de bu bölgelerde ki endüstri, sanayi tesislerin üretilen malların transferleri daha kolay ve ucuz olacak.

2023 Yılında Köprüden İlk Araçlar Geçemeye Başlayacak

1915 Çanakkale Köprüsü, yap işlet devret yöntemiyle yapılacak. 1915 Çanakkale Köprüsünün yapımı için de 13 dev firma başvurdu. 10.5 milyar dolara mal olacak köprü ile Çanakkale ile Avrupa ve Avrupa bağlantıları en fazla 5 dakika sürecek. 3 kıtayı birbirine bağlama özelliği olacak olan köprü 2023 yılında hizmete geçirilmesi bekleniyor.

Köprünün Özellikleri Nelerdir?

Lapseki (Kocaveli Köyü), ve Gelibolu (Sütlüce Köyü) bölgelerinden geçecek olan asma köprü, 2 ayaklı olup 3.869 metre uzunluğunda olacak. 3 geliş, 3 gidiş toplam 6 şeritli inşa edilecek olan 1915 Çanakkale Köprüsünün  en açık uzunuluğu da 2023 metre olacak. 2023 yılında faaliyete geçecek olan köprüden alınılması düşünülen geçiş ücreti de 15 Euro+KDV şeklinde olacaktır. Köprünün kullanım ömrü de 100 yıl olacaktır.