16 Nisan’dan Sonra Döviz Beklentileri

Ülkemiz ,16 Nisan’da çok önemli virajdan geçecek. Yapılacak başkanlık referandumundan sonra Evet mi çıkacak Hayır mı çıkacak ? Sorusu kadar 16 Nisan sonrası döviz fiyatlarının durumu da merak edilen diğer konulardan biridir. Bu yazımızda çıkacak her iki sonuca göre ülkemizi bekleyen ekonomik gelişmeleri ve döviz fiyatlarının alacağı rota hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Başkanlık seçimine 20 gün kala siyasetçiler, seçim propaganda çalışmalarına iyice hız verdiler. Farklı illerde yapılan mitinglerle Evet ve Hayır çalışması yapmaya devam ediyorlar. Ülke olarak evet mi çıkacak hayır mı çıkacak sorularıyla yatıp kalkarken ülkemizi yakından ilgilendiren diğer konuda seçim sonrası bizleri nasıl bir ekonomik gelişme bekliyor. Döviz fiyatları ne olacak? Gibi sorular en çok merak edilen konulardan biridir. Öyle ki bir çok işletme ve küçük yatırımcılar, yapacakları yeni yatırımlarını seçimden sonraya bekletmeye almıştır. Seçim sonucuna göre yatırımcılar, kendilerine bir rota çizeceği benziyor.

Referans Sonucu Evet Çıkarsa?

16 Nisan referandumu sonrası Evet çıkar döviz ne olur? Öncelikle hükumete ve piyasaya bir güven oluşacağı kesindir. Bu yüzden döviz fiyatlarında çok fazla bir oynamayacağı kesindir. Ancak özellikle Avrupa Birliğine bağlı Avrupa ülkelerinin ülkemizde Hayır propagandası yapması ve seçim sonucunun evet çıkması durumunda Avrupa devletlerine yapılan ihracatlarda kısa süreli de olsa sıkıntı yaşanabilir. Bu da döviz fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Ancak bu yükselmelerinde çok uzun sürmeyeceği, Merkez Bankası ve hükumetin alacağı kararlarla kriz fazla büyümeden müdahale edecektir.

Referans Sonucu Hayır Çıkarsa?

16 Nisan referandumu sonrası Hayır çıkar döviz ne olur? Hayır çıkması hükumetin başarısız olması demektir. Hükumetin başarısız olması da piyasaya olan güveni sarsacaktır ve döviz fiyatlarında bir artış yaşanacaktır. Ancak her ne kadar hükumet, Hayır kararıyla başarısız olsa da tek başına iktidar olmanın getirdiği bir avantajla illa ki piyasalara müdahale edecektir. Belki bu müdahale uzun sürecek ama yapılacak hamlelerle dövizin tırmanışını engellemeye çalışacaktır.

Döviz Ne Olur Sorusunu Sadece Seçime Bağlamak Yanlış Olur

Bizler sadece naçizane fikrimizi beyan ettik. Belki de bu söylediklerimizin tersi de çıkabilecektir. Bir de seçim sonrası dövizin ne olacağını sadece bizim ülkemizde ki seçim sonucu etkilemeyecektir. Dünyada yaşanacak siyasi krizler, Amerikan Merkez Bankasının alacağı kararlar da etkili olacaktır. Yani tek taraflı düşünmek her zaman yanlış bir davranış olacaktır.