1 Nisanda Yeni Ekonomi Kararları Devreye Giriyor

1 Nisan 2019 tarihinden itibaren yabancılara uygulanacak KDV indirimli konut satışları, genel sağlık sigortasının tek fiyat üzerinde endekslenmesi, memurların bireysel emeklilik sistemine girmesi, sanayicilere verilecek teşvikler ve zorunlu trafik sigortalarında ki fiyat indirimleri hayata geçecek.

Memurlar BES’e Geçiş Yapacak

2019 yılında başlayan bireysel emeklilik sistemiyle milyonlarca memur ve bünyesinde 250 – 1000 personel çalıştıran işletmelerde ki çalışanlar bireysel emeklilik sistemine otomatikman girmiş olacak. 45 yaşından gün almamış olan herkesin gireceği sistemde zorunlu 3 ay prim ödenmek zorunda kalacaktır. 3 aydan sonra sistemden çıkmak isteyenler, maaşlarından kesilen tutarları topluca alabileceklerdir. Çalışanlardan esas maaşlarından yüzde 3 oranı kadar bireysel emeklilik primi kesilecektir. 3 bin lira alan bir memurdan 90 lira bireysel emeklilik primi kesilecektir. Yine 1404 lira ile çalışan bir asgari ücretliden de 42 lira kesinti yapılacaktır.

Genel Sağlık Sigorta Borçları 12 Aya Taksitlenecek

Genel Sağlık Sigortası da artık tek fiyat uygulanacak. Daha önce gelire göre düzenlenen sağlık sigortasında artık herkes 53.32 lira Genel Sağlık Sigortası yaptıracaklardır. Geliri olmayanların sağlık sigorta primlerini devlet karşılayacaktır. Ayrıca daha önce Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanların borçları da ödememiş oldukları dönem ile 53.52 lira üzerinden hesaplanacak. Borçlular, borçlarını faizsiz 12 ay taksitle ödeme 1 Nisan’dan itibaren başlayacaklardır.

Yabancı ve Gurbetçi Vatandaşlara KDV’siz Gayrimenkul Satışı

Yabancılarla, 6 ayını yurt dışında geçiren gurbetçi vatandaşlarda, getirmiş oldukları döviz ile Türkiye’den alacakları konut, iş yerleri için KDV ödemeyeceklerdir. Sadece tek alımlar için geçerli olacak sistemde Türkiye’den konut ve iş yeri satın alan yabancı ve gurbetçi vatandaşlar, 1 yıl içinde satın almış oldukları gayrimenkullerini satamayacaklardır. 1 yıl içinde satılan konutlardan alınmayan KDV, sahiplerinden tahsil edilecektir.

Sigortasız İşçi Çalıştıran İşletmelere Devlet Desteği Kesilecek

İşletmesinde sigortasız işçi çalıştıran veya sigortalarını ödemeyen işletmeler de ilk tespitten sonra ki 1 ay, 3 yıl içinde yine sigortasız işçi çalıştıran veya sigorta primlerinin ödenmediğinin tespiti durumunda ise 1 yıl devlet teşvik ödemesi alamayacaktır. Uygulama 1 Nisan’dan itibaren hayata geçiyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması Başlıyor

1 Nisan’dan itibaren hayata geçecek diğer bir uygulamada zorunlu trafik sigortası tavan fiyat uygulamasıdır. Artık sigorta şirketleri, belirlenen tavan fiyatın üstünde sigorta poliçesi kesmeyecektir. Tavan fiyat belirlenirken de aracın kaza durumuna göre belirlenecektir. Sürücüleri yeni tavan fiyat uygulamasıyla yaptırmış oldukları sigortadan sonra önceden daha fazla ücrete yaptırmış oldukları sigorta poliçelerini iptal edebilecek ve ücretlerini geri alabileceklerdir.