1 Milyon Dolarlık Ev Alan Vatandaş Olabilecek

İnşaat sektörünün dört gözle beklediği ve can suyu olarak gördüğü yabancıya vatandaşlık düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre  2 milyon dolarlık yatırımlar yapan veya 3 milyon dolarlık hesap açan,  1 milyon dolarlık ev alan  yabancılar Türk vatandaşı olabileceklerdir.

Hangi Yabancılar Türk Vatandaşı Olabilecek?

12.01.2019 yılında Remi Gazete’de yayınlanan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapan yönetmeliğe göre ülkemizde belirlenen kriterlerde yatırım yapan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek. Yönetmeliğe göre en az 2 milyon dolarlık yatırım yapan ve bu yatırımın Ekonomi Bakanlığınca tespit edilmesiyle yatırım yapan yabancılar Türk vatandaşı olabileceklerdir. Yönetmeliğe göre en az 1 milyon dolarlık taşınmaz satın alan ve alınan taşınmazın tapularda en az 3 yıl satılmayacağı şerhi koyan yabancıların Çevre Bakanlığınca tespiti ile taşınmaz alan yabancılarda Türk vatandaşı olabileceklerdir. Son olarak 3 milyon dolarlık iş istihdamı yaratan ve 100 işçi çalıştıran yabancılarında Çalışma Bakanlığınca tespitiyle girişimciler Türk vatandaşlığına geçebilecektir. Taşınmaz satan alan yabancıların eşi ve çocukları da Türk vatandaşı olabilecek. Son olarak döviz kuru belirlenirken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının belirlediği döviz kuru esas alınacaktır.

Turkuaz Kart

Çıkartılan yönetmeliğin ardından da şu an için son çalışmaları yapılan Turkuaz Kart uygulaması da başlayacaktır. Turkuaz Kart ile ülkemizde iş yatırımı yapmış girişimcilerin müdürleri, yönetim kurulu üyelerine verilecek oturma iznidir. Ancak belirtmekte fayda var ki Turkuaz Kart sahibi olanlar Türk vatandaşlığını elde etmiyor. Turkuaz Kart sahipleri  Türk vatandaşlığına yakın haklara sahip olacak ve 3 yıl sürecek puanlama esasına göre işleyecektir.

Yasa Ülkemize Neler Getirecek?

Yatırım yabancılara vatandaşlık hakkı başta Almanya olmak üzere Macaristan, İngiltere, Fransa, Amerika gibi bir çok gelişmiş ülkede yıllardan beri uygulanan bir sistemdir. Bu uygulama ile ülkeye döviz girişi artacak, iş sahaları genişleyip istihdam oranı artırılacaktır. Yine ülkemize döviz akışı yaşanacağı için cari açığın önüne geçilmiş olacak. Özellikle inşaat sektöründe büyük memnuniyet yarattı. Yabancıların alacağı konut sayılarıyla konut sektöründe büyük canlılık getireceği ve konut sektöründe büyük rekabetlerin yaşanacağını bunun da ülke ekonomisine büyük destek sağlayacağı düşünülmektedir.