1.5 Milyon Kişi İşe Alınacak | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

1.5 Milyon Kişi İşe Alınacak

1.5 Milyon Kişi İşe Alınacak

Ülkemizde ekonomide yaşanan gelişmeler baş döndürmeye devam ediyor. Hem işletmelerin üretim hacimlerini genişletmek için alınan tedbirler hem de işsiz sayısını azaltmak ve destek verilen işletmelere yerleştirilecek işsizlerle istihdam oranını artırmak ve işsizlik sayısının önüne geçilmeyi planlanmaktadır.

İstihdam Paketi Nedir?

Hükumetin devreye sokacağı İstihdam Paketi adı altında ki uygulamasıyla 1.5 milyon kişi işsizlikten kurtulacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada ”İstihdam paketi ile başta kadınlar olmak üzere 1.5 milyon kişinin iş sahibi olacağını ve paketin süratle meclis kurulundan geçeceğini” belirtti. Bakan Müezzinoğlu, ayrıca paketin detaylarını paylaştı. İşte İstihdam Paketinin içeriği;

Mesleki Eğitim Programlarına Katılacak 200 Bin Kişi İş Sahibi Olacak

İş Kur tarafından hayata geçirilecek Mesleki Eğitim programlarında, işsiz olanlara mesleki eğitim verilecek ve destek verilen işletmelere, mesleki eğitim verilen işsizler yerleştirilecek. Ayrıca mesleki eğitim kursunu tamamlayan ve destek verilen işletmelere yerleştirilecek işsizlerin maaşları belli bir süre devlet tarafından karşılanacak. Bu proje ile de  200 bin kişi iş sahibi olmuş olacak.

9 Aylık Süreyle Topluma Hizmet Sektörlerine Alım Yapılacak

Hükumetin diğer bir istihdam paketi de topluma yararlı işlerde istihdam edeceği işsizler olacak. 9 ay gibi bir süre için işe alınacak işsizler okul temizliği, cami temizliği, park temizliği, ağaçlandırma, yeşillendirme, çevre bakımı gibi topluma hizmet sektörlerine yerleştirilecek. Bu proje ile de 150 bin kişiye iş imkanı sağlanmış olacak.

Artı İstihdam İle İşçinin Maaşı ve Sigorta Primi Devlet Tarafından Karşılanacak

Artı istihdam desteği ile de çalıştırmış olduğu işçi sayısına ilaveten alacağı her işçi için işletmelere destek sağlanacak. Ayırca işletmelerin artı istihdam paketi uygulamasıyla almış oldukları işçilerin maaşları, sigorta primleri de yine devlet tarafından ödenecektir. Artı istihdam paketiyle de hükumet 500 bin kişiyi iş sahibi yapmayı hedeflemektedir.

Kadınlar, Engelliler ve Eski Mahkumlara Ayrıcalık Tanınacak

1.5 milyon kişiyi iş sahibi yapmayı hedefleyen hükumet, 100 bin kişilik kadroyu özel kontenjanı olan kişilere ayıracak. Bu kontenjanın için de kadınlar, engelliler  ve mahkumlardan oluşacak. Böylece toplum da iş bulması en zor olan kesimlerinde önün açılmış olacaktır.

Bilgiler Veri Bankasına Toplanacak

Hükumetin istihdam paketi uygulamasında, işletmelerin devletten almış olduğu desteklerle işe almış olduğu personeli çıkartıp yeniden destek almak için yeni personel alımı yapılamayacak. Yapılan istihdamlar veri bankasına kayıt edilip takip edilecek.

20 Bin Öğretmen Alımı Yapılacak

Hükumet, atanamayan öğretmen adaylarına da müjdeli bir haber verdi. Önümüzde ki haftalarda açıklanacak gelişmeyle beraber mezun olan ancak atanamayan 20 bin öğretmen alımı yapılacak. Alınacak öğretmen adaylarının hangi branşlarda olacağı da yine yapılacak açıklama da netleşecek.

Mobilya Sektörüne 50 Bin İşçi Alım Sözü

Mobilya ürünlerinde gidilen vergi indirimi sonrası da Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu da 50 bin yeni işçi alımı yapacağını duyurdu. Aynı destek bildirimi  yine ÖTV indirim uygulaması yapılan beyaz eşya üreticilerinden de geldi.

Bir önceki yazımız olan Torun Bakım Maaşı Şartları Belli Oldu başlıklı makalemizde Büyükanne Maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık